SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019

Yeni dönem   Karasu seçimini yaptı ve Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu`na ikinci bir beş yıl için yetki verdi. Hayırlı olsun; kendisini kutluyorum.
   Bu sütuna ara sıra da olsa göz atanlar, İspiroğlu`nun başkanlık koltuğuna oturduğu 29 Mart 2009 yılından beri, belediyenin çalışmaları ve performansı konularındaki görüşlerimi az çok biliyorlar. Daha açık bir ifadeyle söyleyeyim: Mehmet İspiroğlu`nun son beş yıllık çalışmalarını yeterli bulmadığım bir sır değil!
   Bu düşüncemi destekleyen birçok somut neden var. İspiroğlu başarısızdır; çünkü 2009 seçimleri öncesinde topluma olan 30 vaadinden sadece bir tanesini (Onu da borç parayla) yerine getirebilmiştir. 
   Örnekler çok... Belediyenin milyonlarca liralık kaynağının nasıl heba edildiğini herkes biliyor.
   Spor tesisleri sözü vermişti İspiroğlu. Yemen Enişte’nin torpili ile devletçe yaptırılan sentetik sahanın ihale bedeli 600 bin lira. Başkan İspiroğlu sadece yılda bir milyon lirayı aşan Özel Kalem bütçesinden yüzde 20 tasarruf etseydi Karasu bu parayla en az iki tane sentetik sahaya kavuşurdu.
   Seçim döneminde İspiroğlu’nun fotoğraf karesinde yer kapmak için can atan kulüp başkanları oldukça kimse Karasu’ya belediyeden tesis filan yapmasını beklemesin!
   Tek başıma böyle bir başarısız dönemin kan davasını sürdürmek diye bir niyetim yok. Karasu halkı kendisinde keramet görmüş olmalı ki, rakiplerini ezici bir oy desteğiyle yeniden başkanlık koltuğuna oturttu. Halkımız neylerse güzel eyler. Kararları hayırlara vesile olsun!
   1989-94 yılları arasında belediye havasını teneffüs etmiş biri olarak, yerel yönetimler konusunda o günden bu güne değişmeyen düşüncelerim var. Öncelikle şunu belirteyim: Gelecekle ilgili hayalleri olmayan belediye başkanından başarı beklemek boş iştir. İspiroğlu bırakın hayal etmeyi, rutin hizmetlerde bile sınıfta kalmıştır.
   Basit bir örnek vermek istiyorum. Elin oğlu Orta Anadolu`da pislik içinde akan nehrini temizleyerek kıyısında plaj oluştururken, Karasu Belediyesi çoğu ilçeye nasip olmayan hazine değerindeki sahilini düzenleme konusunda sınıfta kalmıştır. Bunun affedilir tarafı yoktur! 
   Hele hele, göreve geldiği 2009 yazı öncesinde sahildeki doğal kum tepelerini, sırf caddede gezenler denizi görsün gibi saçma bir gerekçeyle dümdüz edilmesi tek kelimeyle cinayettir! Nitekim bu cahillik kokan yok etmenin iki yıl sonrası çıkan fırtınada dalgalar Karadeniz Caddesi`ni aştığında, Küçük Karasu sahillerinden yüzlerce kamyon kum taşınarak yok edilen tepeler yeniden oluşturulmak istenmiştir.
   İspiroğlu son beş yıllık görev süresi içerisinde hiçbir zaman ekip çalışmasını düşünmedi. Sadece makine parkı elemanlarından oluşturduğu dar bir kadroyla işleri yürütmeye çalıştı. Belediye günübirlik işlerle oyalandı. Akşamdan düşünülen işler sabahtan uygulamaya konuldu. Dökülen asfaltlar, döşenen parkeler doğalgaz çalışması sırasında delik deşik edildi. Karasu`ya doğalgaz gelip gelmeyeceğini bırakın Karasu Haber Gazetesi`nin arşivlerine bakarak öğrenmeyi,  sokaktaki simitçiye sorsanız size söylerdi.
   İspiroğlu 2009`da MHP`yle kazanmıştı. Bir yılını doldurmadan MHP`li meclis üyelerinin çoğuyla köprüleri attı. Bu partiyle bağları fiilen koparma anlamı taşıyordu. MHP`de buna sessiz kalınca bağımsızlık kendiliğinden geldi.
    Bütün bunlar oldu geçti. Şimdi yeni bir dönemdeyiz. İspiroğlu önümüzdeki dönemde aynı rahatlığı bulabilecek midir? Hiç sanmıyorum. Kadrolaşmadan hizmetlere; borçlanmadan yatırımlara; sorumsuz seyahatlerden personel alımına kadar hemen her tasarrufunda partinin gölgesi Demokles`in kılıcı gibi Başkan İspiroğlu`nun üzerinde sallanacaktır.
   Geçmiş dönemde alıştığı yönetim anlayışını yeni dönemde uygulama şansı bulamayacaktır.
   Bütün bunları kendisini uyarmak adına yazıyorum. Karasu Haber’i susturmak için formüller arayışına gireceğine, yeni durum ve yeni şartlara ayak uydurmanın yollarını arasın. Eleştirilerimizi de dost uyarısı belleyerek dikkate alsın. Böyle yaparsa hem kendisi hem Karasu kazançlı çıkar.
   Karasu Belediyesi’nde ara dönemler hariç 8 belediye başkanı görev yaptı. Mehmet İspiroğlu dokuzuncusudur. Köyleriyle birlikte 50 bin nüfuslu bir ilçede dokuz kişinin arasında yer almak herkese nasip olmaz. Başkanlık koltuğuna oturanlar bu ayrıcalığı düşünmeli ve ona göre hareket etmeli. Beş yıllar on yıllar gelip geçer. Önemli olan görev dönemlerinde kazandırılan kalıcı hizmetler ve yatırımlardır. 
   İspiroğlu şunu unutmasın. Fırsatlar hazır olanlar içindir. O fırsat da sadece koltuğu kapmak anlamına asla gelmez!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1152