Yuvalıdereli, dinle beni


    20-30 belki de 40 yıl önce dedenin, babanın veya sonraları senin diktiğin fidanlardan oluşan 2 bin dönüm fındık bahçene TOKİ el koyuyor. Bu bir gizli operasyon ve senin bundan haberin yok. Ama görülüyor ki buna hiçbir tepki göstermiyorsun.  

   Dinle beni Yuvalıdereli. Bu yazıyı yazan senin kara kaşına, kara gözüne hasret değil. Avukatın hiç değil. Açık bir haksızlık var ve isyanım buna. Kendi çıkarını korumuyorsan yapacak hiçbir şeyim yok. Türkiye’de ve dünyada senin uğradığın haksızlıklara benzeyen binlerce, yüzbinlerce örnek görterebilirim.  Ama sen kendine özelsin; çünkü geçim kaynağın elinden alınıyor, gıkını bile çıkarmıyorsun.

   Belediye Başkanının haksızlığı düzeltme çabalarına omuz vermiyorsun. Bekliyorsun ki, bu adaletsizliğe göz yuman iktidar sahipleri seni kurtaracak bir formül geliştirecek. Bu umuttan hareketle kafanı devekuşu misali kuma gömüp gerçeklerden kaçıyorsun. Yanılıyorsun Yuvalıdereli, çok fena yanılıyorsun.Hakkını, hukukunu aramasını bilmeyene kimse hak lütfetmez. Hele karşındaki irade, kendi yandaşlarının çıkarı için tütsülenmiş bir yönetimse bunu sakın bekleme. Hep kendine yontan keser örneğini unutma.

   Bak Yuvalıdereli kardeşim; beni iyi dinle. Yıllardır ormandan açılmış fındık bahçelerine tapu vereceği umudunu çaresiz vatandışın damarlarına şırınga eden bir iktidar var. Nitekim yasayı da çıkardılar. Bu iktidar, 2 bin 500 nüfuslu bir beldenin 2 bin dönüm tarım arazisini elinden almaya kararı vermiş; bana açık yüreklilikle söyle, böyle bir karar bölge milletvekillerinden habersiz alınmış olabilir mi? Daha somuta ineyim; Hasan Ali Çelik’in, Ayhan Sefer Üstün’ün ve diğer Sakarya milletvekillerinin bu projeden habersiz olabileceğine aklın yatıyor mu? Öyle diylorlar da onun için soruyorum. İyi düşün Yuvalıdereli, böyle bir şey olabilir mi?

   Ey Yuvalıdereli; seni sessizliğe iten nedenleri duydum ve kulaklarıma inanamadım. ‘Fındıklığımızı elimizden alanlar, bir yolunu bulur zararımızı karşılar. İtiraz edersek bu şansımızı kaybederiz’ diyormuşsun. Bu fırsatı sana kim yaratacak? Fındık bahçenin elinden alındığından habersiz olduğunu iddia eden siyasetçiler mi?

   Şunu iyi belle Yuvalıdereli. Kendini merdiven olarak kullandırtmazsan, tepene kimse çıkamaz. Konuşman gerektiği yerde susarsan; hakkını, hukukunu korumak yolunda acizlik gösterirsen, başına gelenlerin sorumlusu sensin. Verilenle yetinen daima kaybetmiştir, bunu unutma.

   Beldene geldim; belediye başkanınla kahvende oturdum.  Çığlığını duyuracak bir aracı olabilirdim. Ama masamıza uğrayıp derdini anlatma cesaretini bile gösteremedin. Dinle lütfen Yuvalıdereli; yarın çok geç olabilir ve o gün çığlığına kulak verecek kimseyi bulamayabilirsin. Tarih bunun acı örnekleriyle doludur. Çocuğuna, torununa ‘Babam ve dedem hakkını, hukukunu korumaktan acizmiş’ dedirme. ‘Ensesine vur, lokmasını al’ türünden insan olmadığını göster.

   Yuvalıdereli; binlerce yıldır dara düşen  insanlara yollar gösterildi. Tarih yazıyor ki, kaybedenler gösterilen yolların yanlışlığından değil, beş para etmeyen küçük hesapları yüzünden kaybettiler. Yuvalıdereliler ve tüm diğer kaybedenler bunu iyi düşünsün!   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ