SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

PİLATES VE SAĞLIK


Düz bir karın için ’’Soru-Cevap’’ şeklinde sıkça karşılaştığım soruları cevaplayarak başlamak istiyorum bu haftaki yazımıza...

Neden? Niçin diye düşünmenize artık düşünmenize gerek yok! Aklınıza gelen sorulara hemen yanıt verelim...

Düz bir karın herkesin hayali... Karın kaslarını belirgin fakat rahatsız etmeyecek ölçüde ön plana çıkarmak için yapmadığınız spor, yöntem, beslenme şekli kalmadıysa belki kafanızda soru işareti yaratan soruların cevaplarını bu hafta ki yazımda bulabileceksiniz. Düz bir karına sahip olmak için çok uğraştım ama sonuç alamadım diyorsanız  gelin nedenlerine bir bakalım ve kafanızda ki soru işaretlerini bilimsel araştırma ve geliştirmeler ile verilen cevaplar ile yok edelimJ

Stres göbek yapıyor diye bir söylenti var. Bu doğrumu?

Yapılan araştırmaların bir sonucu olarak stres  vücutta tahribata sebep olabiliyor. Ve bunun karşılığı bedenimizde hem psikolojik hem fizyolojik olarak kendini gösteriyor. Yoğun bir strese maruz kaldığınız zaman vücutta bazı değişimlerin olduğu yönünde Meksika’da yapılan araştırmalar söz konusu.

Stres vücudumuzda yağ depolama oranını arttırıyor. Üstelik yapılan araştırmalar bu depolanmanın vücudun orta bölümlerinde diğer bölümlere göre 4katı  daha fazla birikime sebep olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Stresin vücudunuzda yağ depolama etkisi oldukça fazla. Diğer bir araştırmaya göre de stresin vücutta daha fazla Kortizon hormonu salgılamasına yol açıyor. Ve beyin istemsizce daha kalorili besinler tüketme konusunda eğilim gösteriyor bu da tüm bu etkilere maruz kalmamak için daha az stres yaşayabileceğimiz alanlar yaratmanın gerekliliğini gösteriyor. Uykunun rolü stres azaltmada son derece etkili fakat bunu da abartılı bir hale dönüştürmemek gerekiyor.

Günde 7-9 saat arası gece 23.00-03.00 saatleri arası uykuda olmaya özen göstermelisiniz. Daha az strese maruz kalmak için kendinizce oluşturduğunuz etkili yöntemler karın bölgesi için yapacağınız çalışmadan çok daha fazla önem taşıyor. Şimdi o kadar spor yapmama rağmen neden hala bu göbeği eritemiyorum diye düşünüyorsanız bir de duruma bu açıdan bakmalısınız.

Hava kirliliği dümdüz bir karına sahip olmamı engelliyor olabilir mi?

Bu durumdan elbette doğanın akışını sorumlu tutamayız. Ancak kirli havanın vücutta siz fark etmeseniz de etkisi olabiliyor. Kirli hava insülin direncine sebep olarak yağ hücrelerinin artış gösterme eğiliminde olmasını sağlıyor. Ancak elbette kirli hava koşullarına maruz kalmamak mümkün değil, değil mi? Bu durumu daha aza indirmek çok  mümkün olmasa da bu bilgiden sonra oksijeni  bol bir ortamda zaman geçirmek hem psikolojik hem de fizyolojik olarak size çok iyi gelecek.

Kilo versem de ölçülerimde bir değişiklik olmuyor, bunun sebebi ne olabilir?

Protein de almak en az diğerleri kadar önemli. Porsiyonlarınızda proteini atlıyor olabilir misiniz? Beslenme diyet konusunda kişiye göre değişikli göstereceğinden bir diyetisyene başvur ve ölçümlerini yaptır. Protein tüketimini artırman gerekebilir. Bedeninde yağ yakımı ve daha fazla kas oluşumu için protein önemli ve tabi ki olması gerektiği ölçüde... Haftaya devam. Saygılarımla.

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 306