SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • ALETLİ PİLATES İLE MAT PİLATES’İN FARKLARI

ALETLİ PİLATES İLE MAT PİLATES’İN FARKLARI


   Pilates yapmak istiyorsunuz fakat Aletli Pilates mi, Mat Pilates mi karara veremediniz. Nerden başlamam gerekir? Bu sorunun cevabı neye ihtiyacınız olduğu, ne kadar hızla ilerlemek istediğinize göre değişir.

Aslında Aletli Pilates(Reformer)ile Mat Pilates’in (Matwork) özü aynıdır. İkisi de aynı kas gruplarını çalıştırır, ikisi de Temel Pilates prensiplerini (Nefes, Konsantrasyon, Merkezleme, kontrol, kesinlik ve akıcılık) esas alır. Fakat Mat Pilates derslerinde vücut ağırlığı kullanılırken, aletli pilates derslerinde buna yaylı sistem(spring) eklenir.

Mat Pilates mat mat üzerinde bölge kasları çalıştırarak, ayakta ve yerde yapılan hareketler dizisiyle kas dokusunu güçlendirirken aynı zamanda vücut dayanıklılığını, kemik yoğunluğunu ve eklemlerin hareket kabiliyetini de arttırır. Kimi zaman bant gibi yardımcı malzemeler kullanıldığı gibi çoğunlukla malzemesiz de yalnızca kendi beden ağırlığınızı kullanarak pilates dersleri yapıla bilmektedir.

Bedeninizde hızlı bir toparlanma karın, kalça ve bacaklarda sıkılaşma, duruşunuzda bir güçlenme arayışındaysanız Mat Pilates tam size göre! Daha ilk derste etkilerini hissedersiniz ve bir kaç ay içinde bedeninizdeki değişimi gözlemleyin.

Aletli Pilates özel Eğitmen kontrolünde yapılır. Derslerde uygulanacak program, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına öğrencilerin neyi hedeflediklerine göre hazırlanır. Reformer, Cadillac, Trpes adlı aletlerin üzerindeki yaylar ile direnç ve kuvvet uygulanarak kişinin kısa sürede beden ve zihin bütünlüğünün sağlanması amaçlanır. Yani Mat pilateste vücut ağırlığını bant ve diğer ekipmanları kuvvet ve direnç olarak kullanılmakta, Aletli reforme de yaylı sistem direnç olarak kullanılmaktadır. Kişinin hedefi doğrultusunda önemli bir fark olmadığı söylenebilir. Duruş bozukluklarına yönelik çalışmalarda Aletli Pilates, Mat pilatese göre daha hızlı sonuç verir.

Kendi vücudunuzu tanımak için, çok daha dengeli bir vücut için, sakatlanma riskini azaltmak icin, yağ oranını dengede tutmak ve azaltmak için, kasların daha güçlü olması için daha sağlıklı nefes için, daha sağlıklı bir ileri yaş dönemi için, ister Mat ister Aletli Pilates olsun mutlaka pilates yapmalısınız.

İnsan bedeninin en önemli ilacı harekettir. Sporlu bir hayat yaşamanız dileği ile iyi haftalar. Saygılarımla...

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 332