SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

AŞIRI EGZERSİZ


Gönlünüzce bir hafta olmasını dileyerek geçtiğimiz hafta kaldığım yerden devam etmek istiyorum.

Nerde kalmıştık?

AŞIRI EGZERSİZ OLAN 20.000 ADIM ÜZERİ VE 60 DAKİKADAN UZUN YÜRÜYÜŞLERDE  YORGUNLUK KRONİKLEŞİR, UYKU BOZUKLUĞU ORTAYA ÇIKAR.

Yoğun egzersiz; eklem ve kıkırdak dokuların yapılarını bozuyor, ortopedik rahatsızlıklara neden olabiliyor. Ömür boyu 90 dakika yürüyecek zaman bulamayacağınızdan dolayı, süreyi düşürdüğünüzde, beslenme düzeninizi değiştirmezseniz kilo artışı görülür.

Uzun süreli yürüyüşler kemik kırılganlığını riskini arttırır, kas kayıplarına da neden olur.

NOT: Şunu da unutmayın ki yürüyüşler sonrası, metabolik hızınız eski  dinlenme düzeyine inmez.

Bir arabanın kontağını kapattığınızda benzin tüketmez ama  insan metabolizması araba gibi değildir. Egzersiz sonrası duşunuzu alıp eve gitseniz bile hala az da olsa enerji  harcaması devam etmektedir. Bu süre giderek azalmasına rağmen kişinin kas yapısına ve performansına göre değişiklik gösterir.

EGZERSİZ SÜRESİNİ ARTIRARAK KALORİ HARCAMANIZI ARTIRDIĞINIZDA SAĞLIĞINIZI DA KAYBEDEBİLİRSİNİZ.

EGZERSİZİN (YÜRÜME) SÜRESİNİ ÇOK ARTIRMADAN NELER YAPABİLİRİZ BİR BAKALIM?

Daha fazla yağ yakmak için vücudunuzun büyük kas guruplarını çalıştırın.

Yürüyüşler sonrası 10-15 dakikalık direnç çalışması yapın.

Her zaman aklınızda bulunsun yürürken dakikada 1 kalori yakarken, direnç çalışmasıyla dakikada 1,5-2 kalori yakarsınız.(Ağırlık, Dumbel, Terebent, Pilates ring, vücut ağırlık gibi… Ekipman.)

60 dakikanın üzerine  yürüyeceğiniz ilave 30 dakika yerine 15 dakika direnç çalışması yaparsanız aynı kaloriyi yakarsınız.

Üstelik aşırı yürüyüşün risklerinden de uzak durmuş olursunuz. Kas yıkımı yerine, metabolizmanızı daha hızlı çalıştırırsınız.

Fiziksel hareketliliğinizi artırmalısınız. Atacağınız her adım sizi mutluluğa, sağlığa, uzun bir o kadar da kaliteli yaşamaya yaklaştırır. Saygılarımla.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 279