SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

BEDENİNİZE ŞANS VERİN.HİÇ BİR BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR.

BEDENİNİZE ŞANS VERİN.

Vücudun yaşla görülen en sık reaksiyonu yağ dokusunda artma, kas dokusunda azalma yönünde eğilim göstermesidir. Kas dokusunu korumaya ve yağın azaltılmasını amaçlayan bir beslenme k öncelikli işlerin başındadır. İkinci olarak Pilates yapmak bir bireysel emekliliktir ve ne kadar erken başlanırsa, ilerleyen yaşla oluşacak vücut deformasyonu o kadar azalır.

En son kendinizi ne zaman ödüllendirdiniz? Pilates yaparak bedeninizin ihtiyacı olan tüm gücü, esnekliği ve dengeyi bulabilirsiniz. Ayrıca pilates bedenin yaşlanma sürecini yavaşlatan harika bir sistem olduğunu söylemişmiydim?

PİLATES YAPIYORUZ, NASIL BESLENMELİYİZ?

Pilates tok karnına asla yapılmamalıdır. Pilatese uzun zaman aç kalmış olarak başlamakta sakıncalıdır. Hareketlerin rahat yapılması, kramp oluşmaması ve kan şekeri dengesi açısından en uygun olanı pilates yapmaya başlamadan 1-1,5 saat öncesinden bir öğün tüketmektir. Pilates yapılan süre boyunca birden yüksek miktarlarda su içilmemelidir. Susadıkça yudum yudum oda sıcaklığında su tüketilmelidir.

Pilates öncesi, karbonhidrat ve proteinden zengin dengeli bir menü tüketilmelidir. Karbonhidrat olarak beyaz şeker, beyaz un, pirinç gibi kan şekerini hızlı yükselten karbon hidratlar tüketilmemelidir. Bunların yerine çavdar, tam buğday ve yulaf ekmekleri  veya bulgur pilavı tercih edilebilir. Protein açısından zengin olan et, tavuk  ve balığın ise az yağlı olanları ızgarada pişirilmiş olarak tercih edilebilir ya da tavuk ve balık yerine peynir ve yumurta tercih edilebilir. Pilates; yüzme, koşu, yürüyüş, tenis gibi yüksek oranda kalori yakmayı sağlayan sporlardan değildir. Enerji yakmaktan çok vücut kaslarının çalıştırılmasını ve güçlenmesini amaçlar. Bu nedenle pilates yapanların çok yüksek kalori almaları uygun değildir, kilo almalarına yol açabilir. Kilolarını korumak isteyen pilates severlerin yeterli ve dengeli beslenmesi, kilo vermek isteyen pilates severlerin ise diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanmış bir zayıflama beslenme programı uygulaması uygun olacaktır.

Zayıflamak isteyen pilates severler tavsiyem şudur ki; beslenmelerinde iki faktöre dikkat etmelidir. İlki düzenli kalsiyum mineral alımıdır. Kalsiyum ve mineralin yetersiz alınması kilo verme sürecini yavaşlatır. Bu nedenle günde iki su bardağı yağsız ve ya az yağlı süt veya yoğurt tüketilmesi önerilir. İkinci faktör ise omega-3 yağ asitlerinin düzenli alınmasıdır, bunun içinde haftada 2-3 kez balık tüketmek gereklidir. Pilatesin temel felsefesi dengedir. Bu temelinde zihin ile beden arasındaki dengeyi sağlamak yer alır. Zihin ile beden arasındaki dengenin önemli bir parçası da sağlıklı beslenmektir. Pilates yapanların felsefesine uygun olarak aynı zamanda dengeli beslenmesi de çok önemlidir.

KİLO KONTROLÜ VE DENGEDE KALMAK

Zayıflama konusunda yapılan birçok yorum ve öneri var ancak hangisi işe yarıyor merak konusu. Özellikle verilen kilolardan  sonra kilo almamak  kişilerin en büyük sorunu. Artık zayıflamaktan daha büyük bir sorun.

Zayıflamak ve zayıf kalmak için bazı püf noktalar vardır. Bunlardan ilki zayıflarken edindiğimiz alışkanlıkları sürdürmektir. Ayrıca bol su tüketimi yapmak ve hayatımızdan çıkardığımız un, tuz, şeker üçlüsüne veda etmek. Unla vedalaşmak imkansız biliyoruz ama azaltmak mümkün. Kadınlarda 35 yaşından sonra kilo vermek zorlaşır, özellikle menopoz döneminden sonra nerdeyse durma noktasına gelebilir. Tabii ki bu her kadın için geçerli değil ama genel yüzde fazla. Erkeklerde ise 45 yaşından sonra zayıflamak çok zor bu nedenle sağlıklı beslenmeye dikkat edin ve kilolardan uzak durun.

Spor yapın, yaşamı dengede tutun. Saygılarımla.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 271