SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • DAHA HIZLI YAĞ YAKMAK İSTİYORSANIZ...

DAHA HIZLI YAĞ YAKMAK İSTİYORSANIZ...Çoğu yazılarımda olduğu gibi, yağ kaybı için birinci şartın ’’KALORİ AÇIĞI’’ olduğunu biliyoruz. Yani harcadığımız kalori miktarı aldığımızdan daha fazla olmalı net. Peki yağ yakım sürecini nasıl hızlandırabiliriz?

Cevabım şöyle; ’’Sihirli kilo verme hesapları’’ veya şok diyetler değil. İki önemli faktöre odaklanmalısınız.

Bu faktörlerden ilki yürüyüş. Araştırmalara göre, 2017’de obez ve aşırı kilolu katılımcılar ile yapılan bir araştırmada kalori kısıtlı diyet ile birlikte haftada 2,5 saatlik yürüyüş yapan katılımcıların daha fazla yağ kaybettiği görülmüş. Yürüyüş yapmak daha fazla enerji (=kalori) harcamanıza yardımcı oluyor.

Müsait durumunuza göre her sabah veya her akşam yapacağınız 20 dakikalık yürüyüşler faydalı olacaktır. Her gün yürüme fırsatınız yoksa veya zaman açısından daha efektif bir seçenek arıyorsanız haftada2-3 kez yoğun kardiyo antrenmanları tercih edebilirsiniz. Tüm bunları yaparken her zaman söylediğim gibi kalori takibi yapmayı unutmayın. Kilit nokta her zaman ’’beslenme’’

İkinci faktör ise uyku.2010 ve 2018 yılında yapılan araştırmalar uykunun yağ kaybını etkilediğini net olarak ortaya koymuştur. Özetle her gece 7-8 saat uyumaya gayret edin.

Çevremde tanıdığım birçok insan bana, ’’Hocam göbeğimi nasıl eritebilirim’’ sorusunu soruyor. Ben de cevap olarak; göbek bölgesini eritmenin sihirli bir formülü yok ancak bilimsel olarak desteklenen kurallar var ve bu kuralları uygulamanız göbek yağlarını eritmenizi hızlandırır.

İlk kural yukarıda yazdığım gibi ‘’kalori açığına’’ dikkat etmekten geçiyor. Bunun yanında ağırlık antrenmanı yapmak da ikinci kuralımız. Kas gücünüz arttıkça yağ yakımınız hızlanır.

Üçüncü kuralımız ise ‘’Protein tüketimi’’ açlık hissinizi azaltması ve yüksek doygunluk hissi nedeniyle göbeğin erimesine etki eder.(BİTKİSEL VE HAYVANSAL PROTEİN DENGESİ)

Kardio: Kardiovasküler egzersizler yağ yakımını hızlandırır. Hedefiniz göbeğinizi eritmekse antrenman rutininizde kardiyonun bulunması şart.

Sabır: Sonuçları görmek zaman alabilir, nasılsa göbeğiniz bir anda oluşmadıysa ondan kurtulmanızda belirli bir süreç içerisinde gerçekleşecektir. Bu nedenle sabırlı olmalı ve vazgeçmemelisiniz.

Göbeği eritmede etkili diğer yöntemler ise;

Çözünebilir lifli gıdalar tüketin, Trans yağdan kaçının, Eğer kullanıyorsanız alkol tüketimini azaltın,Stres seviyenizi düşürmeye gayret edin, Şekerli gıdalardan kaçının, Rafine karbonhidratları bırakın yada azaltın, Sıvı kalori(şekerli meşrubatlar)dan uzak durun, Uykunuzu almaya gayret edin ve yeşil çay tüketin.

BU HAFTANIN SÖZÜ: Tek bir kötü yemekle kilo alamazsınız ya da tek bir sağlıklı yemekle fit olamazsınız. Neyi daha çok tüketiyorsanız o sizsiniz’’  Saygılarımla.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 29