SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.03.2019

Düzenli egzersiz


Değerli okurlarım bu hafta düzenli egzersiz yapmaya ara verirseniz neler oluyor bir bakalım. Egzersizin sağlığınız açısından sonsuz fazlaları var biliyorsunuz.
Fakat hiç birisi sonsuza kadar kalıcı değil. İlk 2 hafta içerisinde bile bazı kazanımlar silinmeye başlayabilir. Egzersizi bırakmayı ya da ara vermeyi düşünüyorsanız bedeninizde gerçekleşecek değişimlere de hazırlıklı olmalısınız. Peki, hangi zaman aralığında vücudunuz bu ayrılığa nasıl tepki veriyor? Bir bakalım, 10 gün içinde, beyniniz değişmeye başlayabilir. Egzersiz beyniniz için oldukça faydalı. Hatta 2013 yılında yapılan bir değerlendirmede, egzersiz yapmanın yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını durdurduğu belirtiliyordu. Şimdilerde yayımlanan araştırmada da egzersize verilen kısa süreli araların bile beyinde değişikliklere yol açabileceğinden bahsediliyor. Söz konusu çalışmda, bir grup uzun mesafe koşucusuna 10 günlük ara verdirildi. Sonuçlara göre katılımcıların hipokampus kan akışında azalma meydana geliyordu. Hipokampus, beyinde duygular ve hafıza ile ilişkilendirilen bir kısım. Araştırmacılar, her ne kadar kısa sürede bilişsel değişimlerin tecrübe edilmediğini söyleseler de uzun vadeli çalışmaların yapılması gerektiğini belirtiyorlar. 2 hafta için, dayanıklılığınız düşüşe geçiyor. 14 gün sonra, merdivenler eskisi kadar güzel çıkabilmekte zorlanabilirsiniz. Neden mi? Maksimum oksijen tüktimi değerlerinde neden olur. 2 haftanın ardında oksijen tüketip kapasiteniz %10 azalabilir. 4 hafta sonra düşüş %15, 3 ay sonra ise yüzde 20 düşüş tecrübe edebi-lirsiniz. Dahası da var. Egzersizin bırakılması ile birlikte tansiyonunuzda ve kan şekeri değerlerinize artış da meydana gelebilir. Bu durum, diyabet ve yüksek tansiyon sorunu insanlar için büyük tehlike oluşturabilir. 1 ay içinde, gücünüz azalıyor. Egzersizlere ara verdikten iki hafta sonra gücünüzde azalma hissedersiniz. Bazı insanlarda bu etkiler 1 ay sonra hissediliyor. Gücünüz dayanıklılığınız kadar hızlı düşüşe geçmiyor. Araştırmalarda direnç antrenmanların bırakılmasından 24 hafta sonra bile elde edilmiş, kazanımların az da olsa varlıklarını sür-dürmeye devam ettikleri belirtiliyor. 2 ay içinde yağ al-maya başlıyorsunuz. Aynada ki görüntünüz ya da tartınızın söylediği rakamlar ola-bilir.  Vücudunuzdaki değişimleri 6 hafta sona fark et-meye başlıyorsunuz. En iyi sporcular bile bu acı gerçekle yüzleşmekten kaçamıyorlar. Yine bir araştırmaya göre antrenmanlara 5 hafta ara veren yüzücülerin yağ kütlelerinde %12 artış yaşandığı, bel bölgelerinin kalınlaştığı ve kilo alımı yaşandığı belir-lenmiş. 2016 da tekvandocularda 8 hafta aranın ardından yağ miktarının arttığı, kas kütlesinin azaldığı fark edilmiş. Buradan anlıyoruz ki, ister sedanter hayat yaşayalım, ya da aktif spora ara verdiğimizi düşünürsek, sonuçları her iki yönden de sağlığınız için tehdit oluşturmaktadır. Bol egzersiz dolu sağlıklı günler dilerim. Saygılarımla.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 497