SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.08.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Fazla kilolarımızdan nasıl kurtuluruz?

Fazla kilolarımızdan nasıl kurtuluruz?


Değerli okurlarım öncelikle sağlığı-mızı korumak, hormonlu gıdalar ve kötü beslenme sebebi ile nasıl zorlaştıysa ruh sağlığımızı da korumak o kadar zorlaştı. Dünyadaki şiddet kötü insanlar yüzünden gün geçtikçe zorlaşıyor yaşamak. Ruhumuzu ve enerjimizi koruyacak şeyleri özellikle şu yaşadığımız kötü süreçte bırakmamanızı öneriyorum. Yaşama sevincimizi kaybetmemek için buna ihtiyacımız var. Spor, müzik, kitap, duaya vs. gibi hayatımızdan çıkarmayalım olur mu? Şimdi gelelim bu haftaki konumuza. Nasıl kurtuluruz biz fazla kilolarımızdan. Kilolarımızdan kurtulmak için yapılacak şey teoride çok basittir. Aldığımız kalori miktarını azaltmak, harcadığımız kalori miktarını arttırmak. Ancak pratikte bu kadar kolay olmayabiliyor. Bunun birçok insan tarafından bilinmesine rağmen obezite hala en büyük sağlık sorunlarından biridir, maalesef. Kilo alımını etkileyen ve yukarıda söylediğim birçok faktör değiştirilerek alınan kilonun geri verilmesi sağlanabilir. Bununla birlikte değiştiremeyeceğimiz tek şey genetik yapımızdır.  Genetik yapımızın bilinmesi spor yaparken çok daha bilinçli ve verimli bir şekilde amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır. Birçok insan uzun yıllar spor yaptığı ve dengeli beslenmeye çalıştığı halde kilo verememek-ten ya da sporu ve diyeti bıraktıktan sonra daha fazla kilo aldıklarından şikâyetçidirler. Bu durumu sürekli duyarım. Neden insanlar sporu ve diyet programlarını bıraktıktan sonra aniden kilo alır? Öncelikle şunu söylemek gerekir ki spor yapmak ve dengeli beslenme hayatımızın sadece belirli dönemlerinde (yaz ayları yaklaşırken) yapılması gereken aktiviteler değildir. Sağlıklı ve kaliteli yaşamak için hayatımızın her döneminde sağlığınızın elverdiği oranda spor yapmalı ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Aktiviteyi azaltıp aldığınız kaloriyi arttırdığınız sürece kilo almanız kaçınılmazdır. Spor yaparken dikkat etmeniz gereken birçok faktör vardır. Ancak bilmeniz gereken en temel şey sağlık durumunuz ve genetik yapınızdır. 
Genetik yapı kilo vermeyi nasıl etkiler?
Vücudumuz hayati faaliyetleri-ni gerçekleştirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. En temel yaşamsal faaliyetler için kullanılan enerji kaynağı herkeste aynıdır.  Glikoz temel enerji kaynağıdır. Sinir sistemi, sindirim, dolaşım, boşaltım vb. faaliyetleri için gerekli olan enerjinin tamamını glikozdan karşılar. Ancak, iş istemli çalışan kaslara geldiğinde bu durum değişkenlik gösterir. Spor yaparken temel amaç istemli kasılan kaslarımızı çalıştırarak enerji harcanmasını sağlamaktır. Bu şekilde vücutta depo edilen fazla miktarda enerjinin tüketilmesi sağlanır. 
İnsan vücudunda 3 tip kas lifi bulunmaktadır. Bunlar, Tip 1 kas lifi xx tip 2 a kas lifi RX, tip 2b kas lifi RR, bütün insanlarda kas lifi olarak bu 3 tip bulunur. Bunlar genetik olarak (ACTIN 3 geni ile) belirlenir. ve değiştirilemez. Yapılan çalışmalar ile ancak kapasiteleri artırılabilir. Bu 3 kas lifini de kimyasal özellikleri birbirinden farklıdır. Bu konu hakkındaki yazıma haftaya devam etmek istiyorum. Spor yapın, sağlıklı beslenin mutlu ve enerjik olup ha-yattan keyif alın. Saygılarımla.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 954