SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Hangi vücut tipi hangi sporu yapmalı?

Hangi vücut tipi hangi sporu yapmalı?


İyi haftalar dileyerek, bu haftaki konuma başlamalıyım. Birçok insan gibi her sene yeni kararlar alıp spor salonuna kayıt oluyor, ancak bir türlü istediğiniz görünüme kavuşamıyorsa-nız, bu kendi vücut tipinize göre bir spor yapmamanız-dan kaynaklanıyor olabilir. Şimdi bir boy aynasının önüne geçin ve vücudunuzu inceleyin. Vücudunuzdaki fazlalıklar ve yağlanma hangi bölgede toplanmış? Bu analiz size hangi sporun uygun olduğu konusunda yol gösterecek. İşte size vücut tipleri, vücut tiplerine göre spor seçenekleri veriyorum. 
Elma tipi vücut
İncecik bacaklarımız ve kalçalarımız olmasına rağmen daha kalın ve iri bir gövdeye sahipseniz, sizin vücudunuz elma vücut kategorisine giriyor. Sizin için en uygun spor bel çevresinde yağlanmanın gözlendiği vücut tipi için pilates bu bölgedeki yağlanmayı azaltacaktır. Ayrıca bacakların gövde ile dengeli görünmesi için bacakları kalınlaştırmaya yönelik sporda tercih edebilirsiniz. Bisiklete binmeksizin için en uygun seçenek olacaktır.
Armut tipi vücut
Yağlanmanın elma tipi vücudun tam tersi yönde gerçekleştiği armut tipi vücudu olanlar genellikle kalçalarında sıkıntı yaşayanlardır. Dar omuzlar, ince bir bel ve iri kalçalar tarif edilebilecek bu vücudu şekillendirmek için hızlı tempo yürüyüş, koşu ve pilates bölgesel (basen bölgesi) için özel çalışma yoğunlaştırılmış pilates egzersizleri oldukça etkili olacaktır. Ayrıca üst vücudu geliştirecek şınav ya da ağırlık çalışmaları da yapılabilir. 
Kum saati vücut
Alt ve üst bedenin birbiriyle uyumlu olduğu kum saati vücut tipine sahip olanlar ince bir bele sahiptir. Omuz ve kalça genişliklerinin dengeli olduğu bu vücut tipindeki kişilerin bu uyumu korumak adına spordan vazgeçmemeleri önerilir. Bölgesel bir egzersizin gerekmediği kum saati formundaki kişiler, kardiyo hareketlerine yönelebilirler. Kaslarını da güçlü sıkı tutma adına, pilates, kardiyo için koşma, bisiklet, zumba gibi egzersizler hem eğlenceli, hem de etkili kardiyo hareketleri arasında.
Sütun vücut
Tam anlamıyla sütun gibi bir vücuda sahip olan kişiler, pek kıvrımlı hatlara sahip değillerdir. Atletik ve uzun bir görünüme sahip olan sütun vücuda sahip olan kişilerin formlarını korumak için kardiyo hareketleri eksik etmemelidirler. Hem yağ yakıcı hem de vücut şekillendirici yönü ile yüzme sütun vücut tipi sahibi kişilere önerilebilir. Kara da yüzme tabirinde pilates egzersizleri ile omuz ve kalçaya yönelik güçlendirici hareketler bu bölgeleri şekillendirecek bel kavisini daha çok ortaya çıkmasını sağlayacaktır. 
Bölgesel çalışarak sıkı bir vücuda sahip olabilir kas yapabilirsiniz.
Vücut tipiniz her ne olursa olsun yapacağınız bölgesel egzersizler ile de dilediğiniz bölgede sıkılaşma veya kas oluşmasını sağlayabilirsiniz. İnce kasları çalıştıran pilates hareketleri ile fazla şişkin görünmeden sıkı bir vücuda sahip olabilir. El ve ayak bilekleri ya da dambellarla çalışıp ağırlığı zamanla artırarak şişkin kaslar da elde çekebilirsiniz. Dilediğiniz görünüme sahip olmak sizin seçtiğiniz egzersizlerle doğru orantıda olacaktır. Saygılarımla.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 626