• Ana Sayfa
  • »
  • KAMBUR BİR DURUŞU NASIL ENGELLEMELİYİZ?

KAMBUR BİR DURUŞU NASIL ENGELLEMELİYİZ?Hepinize merhaba sevgili okurlar. Unutmayın, dünyadan geçerken büyük bir özen ve nazikle geçip gitmek önemli. Yol her şekilde gidiyor demeyin. Yolun ilerleyen bölümlerinde sizi ne bekliyor bilemezsiniz. Güzel şeylerle karşılaşmak istiyorsanız güzel geçin, güzellik istiyorsanız güzellik verin. Unutmayın ne verirseniz o dur. Kalpten olun, içten olun yolunuza sade, iyi mutlu bir şekilde devem edin.

Etrafımı gözlemlediğimde kamburlaşmış (karfodik) bir çok insanla karşılaşıyorum. Yaşlı ya da genç fark etmiyor, inanın üzülüyorum. Kamburluğu yani postürümüzü düzeltmemizin çok kolay olduğunu söyleyebilirim. Kamburluğu artmış bir orta sırt, öne yuvarlanmış bir omuz ve boyun bölgesi genellikle uzun süren kötü bir duruşla, iş yapmanızla alakalı bir postür sorunudur. Bu postural sorun ağrı eşiğinin artması, verimsiz hareket, ekonomik olmayan enerji tüketimi ve hızlı bir şekilde yorgunluğa neden olduğunu bilmenizi isterim. Daha da ötesinde bu gerginlik sizin zihinsel sürecinizi olumsuz da etkiler.

YAPMANIZ GEREKENLER NELER KISACA BAKALIM;

Göğüs omurgası (torasic soine) hareketliliğini arttırın.

Kasılan ve aktivitesini yitirmiş boyun flöksörlerini arttırmalısınız.(yani öne, arkaya, sağa ve sola boyun hareketleri)

Sırtınızı dikey ve yatay şekillerde (ayakta ya da mat üzerinde yatarak sırt egzersizleriyle)sırt kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

Göğüs kaslarınızın uzama yeteneğini geliştirebilirsiniz. Yani streching (esneme germe) yaparak.

Bu arada şunu da mutlaka bilmeniz gerekiyor. Egzersiz yapma ile antrenman yapmak aynı şey değildir. Egzersiz rastgele bir aktivitedir. 5 dakika da olur,10 dakika da. Amaç tamamen ağrısız, kontrollü bir beden sağlamaktır. Organize edilmez, yağ yakımı azaltımı, kas kütlesi artışı gibi hedefleri yoktur.

Antrenmansa özel hedefleri vardır yani egzersizin tam tersidir. Ben size burada gerçekleşen veya gerçekleşebilecek olan bir şeyin daha ileri gitmemesini engellemek için bir bireysel antrenör olarak egzersiz tavsiyelerinde bulunuyorum.

Eğer büyük bir probleminiz varsa mutlaka bir spor hekimi veya uzman fizyoterapiste görünün.

UNUTMAYIN, ŞEKLİNİZ NE OLURSA OLSUN SİZ GÜZELSİNİZ.  SAYGILARIMLA.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 88