SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Kilo artışının sebepleri nelerdir?

Kilo artışının sebepleri nelerdir?


Bu hafta kilo artışının nedenlerini ve önlemek için neler yapmak lazım bir bakalım. Araştırmalarıma göre uzmanlar kilo artışının en önemli sebeplerinin stres olduğuna dikkat çekiyorlar. Peki, ne yapalım da kilo artışının önüne geçelim. Neden şişmanlıyoruz? 5 ayrı risk faktörü var. Bunlardan dengesiz beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği kilo artışıyla doğrudan ilişkilendiriliyor. Stres, psikolojik faktörler yaşam şekli, genetik hormonal metabolik faktörler, uyku düzeni ve yaş olarak sıralayabiliriz. Kilomuzdaki artışın en önemli sebebi yukarıda belirttiğimiz gibi stres, yaşam şeklindeki birçok diğer faktörlerde farkında olmadan yıllar boyunca kilomuza kattığımız kiloların birer aktörü aslında. Yaş ve genetik önemi: Erişkin yaşlarda kilo almaya, hareketsizlik aşırı beslenmenin dışında yaşın ilerlemesiyle de kilo almaya başlarız. Kadınlar için kilo almanın en fazla olduğu dönemler gebelik, emzirme ve menopoz dönemleridir. Kadınlarımızda doğum sayısı arttıkça kilolarında arttığı gözlenir. Anne ve babamızdan da aldığımız genetik yük de, vücut yapısı, metabolizma ve kilo almanın önemli bir nedenidir. Anne ve babanın şişman olması veya şeker hastası bir anneden doğmakla kilo alma açısından risk anlamına gelir. Bir diğeri de yetersiz uyku kilo almanın en önemli sebeplerinden bir diğeridir. Araştırmalarımın sonucunda insanoğlunun 20 yaşının artasına kadar her ay 300 gram alındığını, yaşlandıkça kas hücrelerinden kaybedildiğini görüyoruz.  Ancak bu kas hücreleri önemli çünkü tek başlarına bile kalori yakmak için onlara ihtiyacımız var. 25-30 yaşlarında kilo daha da çok artıyor ve bu 40 yaşa kadar böyle gidiyor. Menopoz döneminde östrojen hormonu azalmasıyla birlikte metabolizma hızında oluşan yavaşlamaya bağlı kilo alımı da gerçekleşiyor. Bu yüzden yaşlandıkça kas egzersizlerine önem vermeli ve beslenmemizi kontrol altında tutmalıyız. Ayrıca protein tüketimini e arttırmalıyız. Çünkü kas gücünü artırmak için proteine ihtiyacımız var. Mucizevi diyet diye bir şey yok. En çok üyelerimden de gözlemlediğim nokta aşırı yemek yeme eğiliminin olduğu. Özellikle annelerimiz çocukları ne kadar çok yerse o kadar sağlıklı olur algısından hala kurtulabilmiş değiller. Akşam yemeklerinin teferruatlı ve ağır bir şekilde hazırlanması en fazla kalori alımına bu öğünde olmasına sebep oluyor. Ne yazık ki kahvaltı yapma alışkanlığından nerede ise yok denecek kadar az. Tek başına hız bir besin ya da diyet yoktur ki sizi mucizevi bir şekilde zayıflatsın. Zayıflamak için ihtiyacınız olan tek şey her zaman dile getiriyorum. Günlük beslenmenizi kontrol altına almak ve aldığınız enerjiden daha fazla enerji harcamaktır. Beslenme düzeninde hiçbir değişiklik yapmadan sadece mucizevi diyetlerle zayıflama fikri zaman kaybından öteye gitmez.  Sağlıklı yaşan diliyorum. Saygılarımla. 
Not: Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak, ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme, sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun dengesini korumaktır.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 510