MENOPOZ’DA PİLATESMenopoz birçok kadının oldukça kafa karıştıran bir yaşam süresidir. Hormon dalgalanmaları, kilo alımı ve kemik yapısının ve yoğunluğunun kaybı ile birçok kadın, bir süre onları etkileyecek ani ve beklenmedik değişikliklerle uğraşmak zorunda. Bu süre zarfında sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Pilates, kullanılan solunum ve germe egzersizlerinin hem gevşetici hem de sakinleştirici olması nedeniyle menopozda: Kadınların daha iyi uyumasını ve vücutlarındaki değişiklikler ile daha uyumlu hale gelmelerine yardımcı olur.

Pilates düşük yoğunlukludur ancak aynı zamanda kas tonusunu ve gücünü geliştir, irken esnekliği ve dengeyi arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca idrarını tutamama, rahim ve karın şişiklerinden kaçınılması için de kullanılır.

Menopoz belirtilerini kontrol etmek için egzersize önem vermeliyiz. Menopoz da egzersiz özellikle de pilates yapmalısınız. Kas kuvvetinizi arttırın, dengenizi geliştirin ki düşmelerden kendinizi korumuş olursunuz. Güçsüz olan kemiklerinizin direncini arttırıp kuvvetlenmesini sağlar, osteoporoza bağlı ağrılarınızı da azaltmış olursunuz. Şu detayı da belirtmeliyim ki, kişinin ihtiyaçları doğrultusunda verdiğimiz egzersizlerle kemik kitlesini arttırarak düşmeyi de engellemiş olursunuz. Eklemlerinizi korur, posturünüzde ki deformasyonu engellemiş ve psikososyal güveni arttırırsınız.

Menopozda önemli olanegzersiz tipleri kemik yapımını stimüle etmek için rezistans egzersizleri kullanırız. Bunlar serbest ağırlıklarla veya vücut ağırlığı ile yapılan kuvvetlendirme amaçlı egzersizlerdir.

Ancak menopoz döneminde yapılan egzersizler kişinin yaşam kalitesi açısından büyük önem taşıdığı gibi kişiyi tanımadan verilen egzersiz programları da geri dönüşümü kötü sonuçlara yer açabilir. Kendiniz için gereksiz yüklenmelerden kaçının sağlıklı bir yaşam için profesyonel bir yardım almayı ihmal etmeyin.

Unutmayın iki şeyin elden gitmeden değerini taktir etmek zordur; sağlık ve gençlik.

Sağlıcakla kalın... Saygılarımla.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 149