SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.12.2018

Negatiflikten kurtulun


Değerli okurla-rım, bu hafta ha-yatımızı olumsuz yönde etkileyen birçok nedenleri ve bedenimize, ruhumuza olan etkilerini yazmak istedim. Korku, yalnızlık, üzüntü, kızgınlık, bıkkın-lık, umutsuzluk, içten içe dal-galarla boğuşan ama bunları çevresine, sevdiklerine yan-sıtmayan. Dillendirmeyen var mı aranızda? Sanırım evet. Hayatın telaşı, bitmek bilmeyen koşuşturma, sabah erkenden trafikle başlayan akşam trafikle biten günler, iş stresleri, işverenlerin kaprisi, kendinize, sevdiklerinize yeterince zaman ayıramama, yorgun-luk, sürekli bitkin hissetme, tükenmişlik sendromu gibi. Zaman sanki dalgalı bir denizle boğuşma ile geçip gidiyor. Plates dersi sonrası soyunma adasına gidersin, eşyalarını toplarken ayna varsa yakınında aynaya kayar gözün, ya da yanında pırıl pırıl yeni bir ışıltı ile sana bakan biri veya karşında duruşu düzelmiş, sanki boyu uzamış, başı dik birisi ile göz göze gelirsiniz. Ya o olumsuz düşünceler, o deminki depresyon halleri, stres. Belirsizlik, ayakların altından kayıp gidecekmiş gibi olan plakalar şimdi yok değil mi? Neler oluyor böyle. Birkaç pilates seansından sonra tekrar hayata dönmüş hissedersin. Her ne kadar panik, üzüntü duyguları tekrar geldi gelecek olsa da artık bunlarla baş edebilme gücün olduğunu hissedersin. Bu olumsuz duyguyu taşıya-mayacağını bilirsin. Eğer birkaç dakikada hayata tek-rar tekrar dönülebiliyorsa, yaşam sevinci tekrar kazanı-labiliyorsa ve geleceğe umut beslenebiliyorsa düzenli olarak bunu yaptığımızda düşün ne büyülü bir verim olabilir. Yeniden canlanan adrenalin, azalan ve hatta yok olan göz etrafındaki siyah halkalar, tap taze bir enerji, derin, sakin metanetli bir bünye, güvenle ayakları yere basan, geleceğe inanan yeni bir benlik, kendini sev-me ve fazlası mutluluk. İşte pilatesin insana kattığı muci-zeler. Ne kadar yazsam azdır inanın. Pilates birçok egzer-sizle eklemleri de birçok yönde hareket ettirmeyi amaçlar. Bu egzersizler eklem arası sıvı eksikliğini de önler. Eklemleri kuvvet-lendirerek hareket açılarını genişletmeye yardımcı olur. Eklemlerin az hareketli olduğu bir beden zamanla daha az hareket edebilir hale gelir. Yıpranma hızı artar, bu da yaşlanma anlamına gel-mektedir. Bedenimizde 300`ün üzerinde eklem olduğunu düşünürsek hare-ket edebilme özgürlüğünün ne kadar değerli olduğunu anlayabilirsiniz. 
Bu hafta da bu kadar, hafta-ya; başarmanın en güzel yolu pilatestir. O zaman neden bana ulaşmıyorsunuz? Karar verirseniz Tel: 0530 466 38 42. Egzersiz dolu enerji dolu, sağlıklı keyifli bir hafta olsun hepinize. Saygılarımla.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 609