SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019

PİLATES BOY UZATIRMI?


Pilates, günümüz modası  egzersizleri  bütünü olarak topluma yansıtılmış ve genellikle bu sebeple revançta olduğu görülse de uzun bir geçmişi olan egzersiz bütünüdür. Temel olarak fizik tedavi amaçlı insan bedenini etkin bir şekilde kullanarak geliştirilen bu egzersizler bütünü kilo vermek, sıkılaşmak öncesinde doğru bir egzersiz spordur. Süreci geçirildiğinde  bedendeki postür duruşu, rahatsızlıklar ve omurga temelli ciddi bir iyileştirme sağlar. Bir rehabilitasyon olarak da düşünebileceğimiz Pilates, belli egzersizleri çeşitlendirerek çok daha fazla bedensel  bölgeye hizmet etmesi  açısından son derece önemli bir spordur. Hem zihinsel hem bedensel iyileşmeyi daha ilk pratikte keşfetmemiz ve bedenimizdeki rahatlamayı fark etmemiz mümkündür.

Pilates hakkında bir diğer en sık duyulan fakat cevabı net olarak verilmeyen konu ise pilates boy uzatır mı?

Sorusudur. Bu konuya iki farklı açıdan cevap vermek mümkündür. İlk olarak yaşa ve fiziksel şartlara bağlı olarak zamanla omurganın olması gerektiği düzeyden eğimli bir hale geçmesi boyun kasılmasına sebep olmaktadır. Bu bazen uzun süreler boyunca  alışkanlık hale getirilen yanlış duruş ve bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkması ı ile muhtemeldir. Akabinde doktor onayı ile yapacağınız Pilates ve diğer rehabilite programları erken davranıldığında omurganızda iyileşme meydana getirebilir ve omurga eğilmesi durumunu durdurabilir. Bu nedenle Pilates boy uzatır diyemeyiz. Burada diyebileceğimiz Pilatesin bedende iyileşme sağlayacağı bir rol oynaması ve postürümüzü daha olması gereken pozisyonda tutabilmenizi  sağlaması konusunda yardımcı olmasıdır. Omurlarınızın arası açılmıyor. Yalnızca artık eskisi gibi eğik bir pozisyonda değil daha dik bir şekilde durmaya başlıyorsunuz.

Pilates boy değil, kas boyunu uzatır. Yani kaslarınızda esneklik ve aktiflik sağlar. Hareket kabiliyetiniz artar. Uzun süre boyunca yapılmayan egzersiz sebebiyle kısa ve gergin olan kaslarınızı çalıştırarak kas boyunuzu uzatır ve böylece daha sağlıklı ve hareket kabiliyeti üst düzey bir yaşam geçirebilirsiniz.

Bir sağlık probleminiz yok ise ve doktorunuz öneriyorsa Pilatesi hayatınıza dahil etmek kendiniz için yapabileceğiniz ciddi bir gelişim sürecinin başlangıcı olacaktır. Sağlıkla ve Sevgiyle kalın.  Saygılarımla.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 309