SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.08.2019

PİLATES FELSEFE DENGE


Kısa bir önerim olacak bu haftaki yazıma başlama-dan önce, şöyle ki; değişen hava ve dengesiz beslenme bağı-şıklık sistemini güçsüzleştiriyor. Vücudumuzu hastalıklara ve soğuk hava şartlarına karşı daha dayanıklı hale getirmek için bağışıklık sistemini güçlendirmemiz gerekiyor. Kış aylarında bağışıklığınızı güçlü tutmanın yollarından biri de yeşil içeceklerden geçer. C, E ve K vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir meyve olan kivi kalp ve kas sağlığını koruyor ve potasyum alımını da arttırıyor, ayrıca Smoothienin içerdiği maydanoz ve yeşil elma vücudunuzdaki toksinleri atmanıza yardımcı olacaktır.
Malzemeleri veriyorum: Hafta da an az 3 gün pilates ile birlikte,
2 yeşil elma suyu,1 adet kivi,100 gram ıspanak yaprağı, yarım demet maydanoz, bir tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu. Hepsini katı meyve sıkacağında sıkarak elde edebilirsiniz, limon suyunu ayrıca sıkıp ekleyebilirsiniz. Şifa olsun.
Konumuza gelelim ve pilatesin temel felsefesine bir bakalım. Pilatesin temel felsefesi dengedir. Zihin ve beden arasındaki dengeyi sağlamaya çalışır. Zihin ve beden arasındaki ilişki, yapılan birçok deneylerle kanıtlanmıştır. Beyinden gelen denetleyici eylemler sinir yolları ile organlara ulaşıyor. Yani her şey gerçekten kafanızın içinde olup bitiyor. Bu durumda pilates tam olarak beden farkındalığını arttırarak zihinle aralarında olan bağlantıyı tekrar güçlendiriyor. Odaklanma ve konsantrasyon yeteneklerinizi geliştiriyor. Zihniniz ve dolayısıyla bedeniniz stresten arınıyor. Çünkü pilates diğer tüm fitness ve egzersiz sistemlerinden çok farklı bir felsefeye sahiptir. Genel anlamda yol gösterici, beden nefes ve zihin bütünlüğünü benimseyen pilates egzersizlerinde nefesle hareketler birbirine uyumlu bir biçimde ilerler. Pilates de önemli olan egzersizlerde çok sayıda tekrar değil yeterli sayıda tekrarın bedende o an olanı fark ederek yapabilmektir. Düzenli uygulama ile kısa sürede sonuç verecektir. Beden forma girer, kaslar zarifçe şekillenmeye başlar, duruş düzelir, karın ve kalça sıkılaşır. Denge ve odaklanma yeteneğiniz gelişir.
İnsan vücudu yer çekimine karşı direnç gösteren bir yapıya sahiptir. Yer çekimi başı ve gövdeyi öne ve aşağı çekme eğilimindedir. Ancak kaslar bu parçaları geriye ve yukarıya çekebilirler, düzenli pilates yapılarak güçlenen kas grupları ile iyi bir postüre sahip olabilirsiniz. İyi bir postür, baş ve göğüs dik, karın, kalça içe çekik, dizler düzgün ve ayak aralığı zeminde 15 cm olacak şekilde konumlanmalıdır.
Son olarak pilates yaşam biçimidir, asla vazgeçmeyin. Saygılarımla.
 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 139