SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.02.2019

PİLATES PRENSİPLERİPilates sadece bir egzersiz değildir. Pilates sadece özel hareketlerin rastgele bir seçimi de değildir. Pilates fiziksel gücü, esnekliği ve koordinasyonu artıran ve aynı zamanda stresi azaltan, zihinsel odaklanmayı güçlendiren ve besleyen iyi duyguları geliştiren fiziksel ve zihinsel kondisyon sistemidir.

Pilatese yeni başlasanız da, yıllardır bu egzersiz sistemini yapıyor olsanız da tüm hareketlerde ve çalışma seviyelerinde uygulamanız gereken 6 temel prensip;

1. KONTROL: Pilates egzersizleri esnasında bedensel güvenliğin ve farkındalığın en önemli ilacı kontroldür. Hareket esnasında bedenin ve diğer birtakım yan unsurları (nefes, ekipman, kullanımı, koordinasyon)nu kişi kontrol altına alabilmelidir. Pek çok şeyi aynı anda düşünerek pilates yapabilmelidir.

2. NEFES: Yaptığınız hareket nefes şeklinizi, doğru alıp verdiğiniz nefes ise hareket kalitenizi belirler. Yani doğru nefes prensibi pilatesin temel taşlarından biridir ve baştan itibaren kişiye en önemli öğretilmesi gereken kurallardan biridir. Nefes tutulmayacak ve doğru şekilde alınıp verilecektir. Kanda ve kaslarda eşit miktarda oksijen dağılımı, odaklanma ağrıya tahammül ve hareketlerin temposunu doğru ayarlamak için nefes çok önemli baş unsurlardan biridir.

3. AKICILIK: Pilates egzersizi sırasında hareketler akıcı bir düzene sahiptir. Duraksama olmadan her bir noktadan ayrı ayrı geçerek hareketler tamamlanmalı, ancak bu akıcılık hızlı olmak yada ani ve sert hareket anlamına da gelmemelidir. Hare ketler yumuşak ama biro kadarda kontrollü olduğunda sağlıklı sonuçalınır.

4. MERKEZLEME: Tüm hareketler merkezden başlar. Merkez bölge pilates için karın, bel ve kalça bölgesini ifade eder."Power House " diye de adlandırılan bu bölge iç organlarımızı ve omurgamızı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkez küvetimizin çıkış noktası bu bölgedir. Egzersiz esnasında bu bölgenin güçlenmesi ve bu gücün etkilerinin tüm bedene yayılması çok önemlidir.

5. DOĞRULUK: Hareketler belli belirsiz değil tam net yapılmalıdır. Nitelik en önemli unsurlardan biridir. Tüm detaylara dikkat edilmesi gerekir. Pilates ayrıntılarda gizlidir. Detaylardan oluşur. Ve sonuçta bu detaylar sayesinde gelir. Hareketleri doğru yerde hissetmek de bu detaylara dikkat edilmesi sayesinde gelir.

6. KONSANTRASYON: Pilates esnasında tüm benliğimizle, bedenimizle ve zihnimizle orada olmamız gerekir. Kişi başka şeyler düşünerek egzersiz yapmamalıdır. Eğitmenin yönlendirmelerine ve yaptığı harekete odaklanmalıdır. Harekete yoğunlaşmak ve hangi kasların kullanıldığına, hareketi nasıl doğru uygulayacağına odaklanmak ve konsantrasyon, kişiyi amacına ulaştıracaktır.

PİLATESİ DİĞER EGZERSİZSİSTEMLERİNDEN AYIRAN EN BÜYÜK ÖZELLİK KENDİNEÖZGÜ PRENSİPLERİDİR.

Yapılan tüm pilates egzersizlerinde yukarıda belirtiğim pilates prensipleri atlanmadan uygulanmalıdır. Hareketler hızlı, kontrolsüz gelişi güzel yapılmamalıdır. Yoksa fayda yerine etkileri olumsuz yönde olacaktır.

PİLATES YAPANLAR "VAZGEÇMEYİN"

YAPMAYANLAR İSE "HEMEN BAŞLAYIN"

KENDİNİZE YAPABİLECEĞİNİZ EN İYİ YATIRIMLARDAN BİRİNİ YAPMIŞ OLACAKSINIZ!

SAYGILARIMLA.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 236