SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.12.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Pilates ve Kifoz+Pilates ve Kanser

Pilates ve Kifoz+Pilates ve Kanser


Bu hafta önce-likle pilatesin kamburluğu (Kifoz) nasıl tedavi ettiğini alternatif tıp olarak kabul edilmesini an-latalım. Kifoz, torasik omurga-nın yani üst sırt bölgesinin ileri-ye doğru yuvarlaşmasıdır. Omurga hastalıklarının en iyi tedavi yöntemi alternatif tıp kabul edilen Pilates`dir. 
Pilates ve Kifoz 
Öncelikle kifoz sırttaki kamburluktur. Nedenlerine gelince kifoz değişik nedenlerle gelişir, sürekli gevşek bir biçimde oturma, yürüme, kötü duruş pozisyonu, (Bilgisayar veya televizyon karşısında uzun süre sabit ve uygun olmayan şekilde oturmak) omurgadaki bağları gerer ve bu da zamanla omurganın doğal eğiminin artmasına neden olur. Omurlar arasında, yapışıklar çocuk büyüdükçe ilerleyen kamburluklara neden olur. Bu tür kamburluklar çok hızlı ve ciddi biçimde artabilir. Kifoz olanlar için: Öncelikle göğüs kaslarını esnekleştirerek güçlendirilmesi gerekir. Sırttaki kürek kemiğine bağlı kasların güçlendirilmesi ve buna bağlı tendonların da güçlendirilmesi gereklidir. Kürek kemiğinin stabilizatör (sabit hareketsiz kaslar) kasların da güçlendirilmesi ile kasa aktivitelerin bir arada sunulduğu Pilates yapmalarını öneriyorum. Bilmenizi istediğim bir konu da, pilatesin kanser tedavisi gören kişilerin artırdığıdır. Pilates, tedavi sonrası zayıflamış kas gruplarının yeniden kuvvetlendirilmesini sağlar. Egzersizler sayesinde kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerinin azalmasına yardımcı olur. Tedavi gören kişilerde oluşan psikolojik yıpranma ve depresyon riskine karşı nefes egzersizleri de yaptırılıyor. Çünkü, pilatesin temel amacı vücudu yeniden yapılandırmaktır. Pilates de son derece büyük önem taşımaktadır. Sakatlıkları iyileştirme, fiziksel travma ya da dengesizlikleri düzeltmede plates egzersizleri oldukça etkilidir. Çünkü vücuttaki çeşitli dokuları yeniler, daha dengeli hareketler kurmamızı ve son olarak daha sağlıklı bir yapıya kavuşmamızı sağlar. Bağışıklık güçleniyor. “Pilates egzersizleriyle vücut kaslarımızı ne kadar geliştirirsek kanser riskini de azaltmış oluruz. Çünkü kendi vücut kas gücünü kullandığımız için meme ve kolon kanserinin gelişmesini azaltabiliriz. Yoğun olarak da prostat, cilt ve kan kanserinin gelişmesini de azaltabiliriz. Kısacası pilates egzersizleri zayıflamanın yanı sıra birçok sağlık problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu bilmenizi isterim. Teşekkürler. Saygılarımla.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 649