SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • PİLATES VÜCUT İÇİN EN İYİSİ

PİLATES VÜCUT İÇİN EN İYİSİ

HAYDİ SPORA

Çok yorgunum, çok soğuk, çok sıcak, yağmur yağıyor, çok geç oldu, yarın yaparım.

MAZERETE YER YOK! HAYDİ BAŞLAYALIM!

İnsan vücudu aslında çözülmesi çok basit bir makina. Karmaşık görünse de mutlu olduğu şeyleri verdiğinde çok iyi işliyor ve ışıldıyor.

Görüyor musun sen sporun yaptıklarını?

Sporsuz insan gerçek hayatta panikliyor ve stresli olabiliyor. Kararlar almakta zorlanıp yanlışlar yapabiliyor. Agresifleşiyor ve vücut sosyal hayata karşı direnç gösterebiliyor.

O zaman daha ne bekliyorsunuz! Versenize vücudunuzun yemini. Haydi spora...

Moralin bozuk olduğunda, patronuna sinirlendiğinde, sevgilinle, ya da eşinle tartıştığında, dostların canını sıktığında, işler istediğin gibi gitmediğinde ,

Derin bir nefes al ve SADECE SPOR YAP.

Hiç bir şey sağlığından ÖNEMLİ DEĞİL.

Egzersiz 50 yaşından bile yaşama sağlıklı, aktif yıllar ekleyebilir. Yapılan araştırmalar egzersize başlamanın asla geç olmadığını ve dinçlikte küçük bir gelişimin ölüm riskini azalttığının göstermektedir. Basit ve düzenli yürüyüşler yaşlılarda yaşamı uzatabilir. Ilımlı dinçliğe sahip kişiler, yüksek tansiyona sahip olsalar ya da sigara içseler bile düşük dinçliğe sahip olanlara göre daha düşük ölüm oranına sahiptirler. Direnç (ağırlık kaldırma) antrenmanları yaşlı bireyler için önemlidir, çünkü bu çalışma  azalan kas kitlesini, kemik yoğunluğunu ve kuvveti geri dönüştüren ve kötüye gidişatı azaltan tek yoldur. Bunun yanında esneklik egzersizleri yaşlılığın getirdiği bozulmuş dengesizliği ve kas katılığını azaltır.

Sporun sağlığa yararlı olduğu tartışılmaz bir gerçektir, fakat sportif bir aktiviteye başlamak için gerekli olan temel bilgiler genelde yetersizdir. Yani yaşımıza ve  fizik kondisyon düzeyine uygun spor  türünü seçmek önemlidir. Hareket sistemi üzerine sportif aktivitenin çok büyük yararları açıktır. Kas düzeyinde, çalışan kasların tonusunda  ve kuvvetinde artış görülür.

Spor aktivite eklemlerin doğal genişlik derecesinin korunmasına ve gelişmesine olanak sağlar, eklemlerin katılaşmasına karşı mücadele eder. Beslenme ve kıkırdakların devinme  yeteneklerini kolaylaştırarak eklemlerin en iyi şekilde korunmasını  ve bakımını sağlar. Kemik düzeyinde; kalsiyum tutulmasını kolaylaştırır, yaşlı insanlarda sıklıkla görülen osteoporoz hastalığına  karşı mükemmel bir koruma aracıdır.

Kas tonusunun iyileşmesi sayesinde; sportif aktivite  kalça, dizler ve özellikle omurga düzeyindeki ağrıların önlenmesine olanak sağlar. Bel ağrılarına karşı en iyi ilaçtır fakat şayet omurganızın durumuna salık verilmeyen sporları ya da kötü jimnastik hareketleri yaparsanız zararlı da olabilir. SALIK VERİLMEYENLER hariç, düzenli antrenmanlar  kalp-damar sisteminin işlevi üzerine yararlı etkilere sahiptir. Kas yapıda olan kalp, kasılma kapasitesini  yükseltir ve büyük bir etkinlik gücüne ulaşır dolaşım sistemi yani kan organizmanın dokularına en iyi bir şekilde dağılım gösterir. Diğer taraftan kalp-damar hastalıkları  risk faktörüne karşı etkili bir biçimde mücadele eder hipertansiyonu düşürür, dolaşımı iyileştirir sporcunun  beslenmesine dikkatini zorunlu kılar, böylece damar sistemi üzerine zararlı etkileri çok iyi bilinen alkol ve sigara gibi toksik etkileri  olan maddelerden uzak durulur.

Spor bedeni geliştirir  ve belli bir görünüş sağlar, fakat zayıflatmaz. Terleme ile kilo kaybı düşünülmemelidir. Ter ile kaybedilen su daha sonra geri alınır. Kadınları ilgilendiren selülite karşı spor etkili  mücadele yöntemidir, kasları uyumlu hale getirir, aşırı kilo alımına yol açmaz.

KENDİNİ MUHTEŞEM HİSSETMENİN YOLU ÇOK BASİT  ASLINDA...

EGZERSİZ YAP. PİLATES YAP. SAYGILARIMLA.

 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 296