SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • PİLATES YAPMAK MUTLULUK VERİR

PİLATES YAPMAK MUTLULUK VERİRÖce gönlünüzce güzel bir hafta diliyorum...

Şaka değil konunun başlığına dikkat çekerek ‘Mutluluk Hormonu’’ olarak bildiğimiz serotonin hormonunun azlığı  sinirlilik, depresyon yeme bozuklukları ve uykusuzluğa neden olur... Egzersiz yapmak serotonin  salgılanmasını artırarak sizi depresyondan uykusuzluktan, yeme bozukluklarından uzak tutar. Günde ortalama 30-40 dakikadan, haftada en az 3 gün pilates yaparsanız serotonin seviyesini sizde yükseltebilirsiniz. Pilates ayrıca doğru duruş ve doğru nefes alıp vermenin vücudumuza kazandırdıklarını modern tıbbın da desteklediği bir egzersiz metodudur unutmayın.

 

Pilatesin iyileştirici, kuvetlendirici ve şekillendirici gücüne inanıyoruz. Amacımız bu mucize egzersiz metodunu herkes için ulaşılabilir yapmak. Bir çok kişi  spor salonlarına uzaklığından, zaman darlığından veya yüksek ders ücretlerinden dolayı pilates yapamamaktadır. Halk Eğitim Merkezi pilates yapmak isteyenler için, herkesin bu imkandan faydalanmasını ı öngörmüş ve pilates kursu açmıştır. Yer Namık Kemal Orta Okuludur. Her seviye mat pilates dersleri, küçük pilates aletleri ile dersler ve bale barı dersleri sunmaktayız. Dünya standartlarında öğretmen eşliğinde pilates yapabileceğinizi söyleyebilirim. Detaylı bilgi için Halk Eğitim Merkezine  başvuruda bulunabilirsiniz.

 

HANGİ DURUMDA PİLATES YAPILMAMALI:

Çok fazla kilosu olanlar pilates hareketlerini daha dikkatli yapmalı çünkü fazla kilolarından dolayı omurgayı çevreleyen bölgelerde fazla yük olduğu için sakatlanabilirler. Pilatesin kurallarını çok iyi bir şekilde öğrenmeden pilatese başlanmamalı, hem boşa kürek çekilir hem ense ve sırt ağrılarına neden olabilir. Hamileler hamileliğin ilk üç ayında karın bölgesine çok fazla odaklanmadan başlangıç seviyesi pilates hareketleri yapılmalı, çünkü düşük yapma açısından en önemli zaman. Hamileliğin son 2 ayında daha çok sırt ve bel bölgesini esnetecek ve rahatlatacak pilates hareketleri yapılmalı. Hem bebeğin hem annenin kilosu arttığı için hareketlerde zorlanır. Ayrıca yemekten hemen sonra, çok açsa, çok yorgun hissediliyorsa  pilates yapılmasını tavsiye etmem.

KAMBUR DURUYORUM SELÜLİTİM VAR:

Bana sık sorulan sorulardan bir tanesi, selülitim var pilates işe yarar mı diye, öncelikle selülit için günde 2-2 buçuk litre su içilmesini öneririm. Özellikle spor yaparken 15,20 dakika arayla bir bardak oda sıcaklığında ılık su içilirse bu yağların parçalanmasına yardımcı olur. Ayrıca yeşil çay içilmesini banyoda sert bir fırça yardımıyla selülitli bölgelerin  dairesel hareketlerle her iki yöne fırçalanmasını tavsiye ederim. Bacak kası yapmak isteyenler var, bunlar içinde; bisiklete binebilir, step yapabilir ve alt bacak kaslarını, yani (KALF) alt baldırları çok ince olup bunları kalınlaştırmak isteyenler merdivenleri parmak uçlarında çıkabilirler.

Kambur duruş ve bel ağrıları için; pilates(özel program )ile yapılmalı, çok yumuşak yatakta yatılmamalı. Kilo kontrolü sağlanmalı, çok uzun süre oturarak çalışılmamalı, çalışıyorsa her 20-30 dakikada bir ayağa kalkıp yürümeli, otururken bel kavisinin olduğu yere destek amaçlı küçük bir yastık konulmalı mutlaka. Kambur duruşu önlemek için ise pilates hareketlerinin haricinde sırt üstü yüzmeyi  öneririm. Ayrıca uzun süre bilgisayar ve televizyon karşısında oturmaktan kaçınmalı, bilgisayar ekranı tam göz hizasında olmalı. Çok uzun süre oturarak çalışılmamalı, çalışıyorsa eğer 20-30 dakikada bir ayağa kalkıp yürünmeli, gün içinde ara ara vücut geriye doğru yavaşça esnetilmeli.

Spor sağlıklı yaşama açılan kapıdır. Sporla kalın. Saygılarımla.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 260