SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

SPOR HAYATTIRNe demişler, ayakta, hayatta kal.

Zamanımızın çoğunluunu oturarak geçirmek bize iyi gelmez. Metobalizmamız yavaşlamaya, kaslarımız insüline karşı direnç oluşturmaya, kolesterol dengemiz bozulmaya, mitokondrilerimiz aptallaşmaya başlıyor. (Mitekondriler, hücrenin enerji santralidir. Hücrenin içindeki hayatsal olaylara enerjinin %95’ni sağlarlar)

Bir gazetede okumuştum; tıp ustası Hipokrat şöyle bir not yazmış: ’’Bu adada eşeğe binenler yürüyenlerden daha erken ölüyor.’’ 1700’lü yıllarda bir İtalyan hekim, terzilik, kunduracılık gibi meslekleri nedeniyle uzun süre oturmak zorunda kalanların bunlara malzeme getirip götüren (yani yürüyen) kişilerden daha kısa ömürlü oldukları bilgisini kayda geçirmiş.

1950’ler de bir İngiliz Hekim gurubu, Londra şehrinin simgesi olan iki katlı otobüslerde çalışan şoförlerin ayakta bilet satışı ve kontrölü yapan kondüktörlerden en az iki kez daha fazla kalp krizi geçirdikleri bilimsel olarak da kanıtlamış.

Özetlersek; Oturmak hele hele 30-40 dakikadan daha uzun süre hiç ayağa kalkmadan oturmayı ısrarla sürdürmek iyi gelmez. Eğer oturmak zorunda kaldığımız zamanlarda bile 30-40 dakikada bir oturma eylemine ara verip ayağa kalıp yürüyüş yaparsak her şey değişebilir.

Harekette bereket vardır, yaşınıza yapınıza, kondisyon ve amacınıza uygun her egzersiz işe yarayacaktır. Yeter ki yapın ve inatla sürdürün. Nedeni net ve açık: AKTİF BİR HAYAT VE DÜZENLİ EGZERSİZ ALIŞKANLIĞI SAĞLIKLI BİR YAŞAMINEN ETKİLİ VE EN UCUZ İLACIDIR.

AKTİVİTE OLMADAN KİLO KONTROLÜSAĞLAYAMAZSINIZ.

Vücudumuzda 640 kas var. İleriki yaşlarda  hareketsiz yaşam şekliyle, birlikte kullanmamız gereken tüm kasları kullanmamaya-kullanamamaya başlıyoruz. Buna dengesiz beslenme de eklenince kilo alıyoruz, bu genellikle bel çevresi, kadınlarda basen ve kalça, hem erkeklerde hem de  kadınlarda göbek bölgesinde yağlanmayla gerçekleşiyor. Pilates Eğitmeni olarak pilatesi devreye sokarak kullanılmayan kasları pilates ile çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Pilates omurganızı çevreleyen en dip kasları güçlendirdiği için duruşunuz düzeliyor ki bu özellikle masa başı çalışan, ergenlik çağındaki duruş bozukluğu olan gençler için çok önemli. Sırt ve bel ağrılarından kurtuluyor, vücudunuzda gözünüzü rahatsız eden çıkıntılarınızı bıçakla düzeltilmiş gibi yok ediyor, vücudu daraltıyor ve sonuç olarak  vücutta güç esneklik ve dengeyi sağlıyorsunuz.

Pilates yaparken yağın %75’i nefesle % 25 suyla vücuttan atılır. Egzersiz esnasında nefesin önemini  anlamamız, bilmemiz gerekli... Su zaten vazgeçilmemiz olmalı. Nefesi egzersiz sırasında nerede alıp, nerede vermemiz gerektiğini bilmeden egzersiz yapmamız doğru olmaz, önce nefes.

Sağlıklı zinde bir hafta olsun. Saygılarımla.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 257