SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.08.2019

Spor hayattırGüzel gönlünüzce bir hayat diliyorum. Bu haf2ta biraz platesin faydalarını tekrar etmek istedim. Neden mi? Bilenler olduğu kadar bilmeyenler de oldukça çok elbette. Herkes pilatesten farkı şekillerde faydalanabilir. Ancak platesin sunduğu sayısız ortak noktaları vardır.  Sağlıklı nefes alıp verme, güçlenmiş akciğerler, iyi bir kan dolaşımı, güç ve esneklik, sağlıklı eklem ve kemikler, gelişmiş duruş, denge ve koordinasyon, sıkı bir karın, esnek bir vücut, stres seviyesinde azalma, ağrı ve acıların hafiflemesi veya tamamen gitmesi, daha önce zarar görmüş kas ve eklemlerin yeniden zarar görme ihtimallerin önlenmesi gibi daha birçok faydaları vardır. Sizlerin bu faydalardan yararlanabilmek için uzun uzun saatler harcamanıza gerek yok. Doğru bir eğitmenle, istikrarlı ve düzenli bir çalışmayla amacınıza ulaşabileceğinizi her zaman söylemekteyim. Pilates son dönemin en moda sıkılaşma yöntemidir. Pilates yapmadan önce/pilates yaptıktan sonra neler oluyor bir bakalım. Pilates Joseph Pilates’in Birinci Dünya Savaşında geliştirdiği bir rehabilitasyon yöntemidir. Doğru bir şekilde nefes almak, pilatesin en temel kuralıdır. Pilates 6 temel prensipten oluşur. Bu prensipleri diğer yazılarımda uzun uzun yazmıştım. Kısaca maddeler halinde tekrarlarsak, konsantrasyon, kontrol stabilizasyon, akıcılık, doğruluk ve nefes. Pilatesin amacı normalde pek kullanmadığımız için zayıf kalan kaslarımızı geliştirmektir. Bu yüzden süreç yavaş ilerler. Şimdi pilatesten önce, gerek iş gerek okul hayatının neden olduğu oturma döneminiz omurganızı eğer.  Anneler çocuklar eğik durmasından üzüntü duyar. Sıkça dik dur evladım cümlesini kurarlar. Kişi sırt ve bel ağrılarından yakınır ve etrafına negatif enerji yayar. Kaslar jöle kıvamındadır. İstediğiniz şekli verebilirsiniz ama anlıktır. Kişinin zihin ve bedeni tam olarak birbirini anlamamaktadır. Tuvalete giderken iş arkadaşınızın masasına çarparak onu korkutmanız işte bu yüzdendir. Hareketsizlik stres oluşturur. Bunun sebebi kaslarda biriken dinamik enerjinin yeterince dışarı verilmemesidir. Stres oboziteye kadar birçok rahatsızlığın temelidir. Kişi uzuvlarını olması gerektiği kadar bükemez. Ayağını kaldırabildiği maksimum açı 30 derecedir.

Pilates yaptıktan sonra: Pilates sonrasında uygulanan tüm egzersizler iskelet sisteminin doğru hizalanmasını sağlar. Pilatesin kazandırdığı dik duruş en çok anneleri mutlu eder. Pilates san dolaşımını düzenler. Birçok bölgesel ağrıyı önler. Pilates kasları hem statik, hem dinamik olarak çalıştırır. Düzenli uygulamalar sonucunda kasların daha belirginleştiği zaman asla göze kötü görünmeyen mükemmel bir bedene sahip olursunuz. Dogru nefes almayı, konsantrasyonu öğrenme pilatesin ana temel prensipleridir. Bu iki eğitim zihinle beden arasındaki bağı kuvvetlendirir. Pilates sonrasında artık dans ederken partnerinizin ayağını incitmez, heyecanlı bir şekilde koşarken yerleri öpmezsiniz. Pilatesle stres yapmak yerine hareket ederek enerjinizi faydalı bir şekilde kullanmış olursunuz. Uzun ve doğru uygulanmış bir pilates proğramından sonra bacaklarınız 180 derece açılabilen, ya da yukarı doğru kaldırabilen insanlardan biri olabilirsiniz. Anti parantez, damarlarınız da rahatlamış olursunuz esnekliğinizi kazanarak. Bu hafta da bu kadar. Sporla kalın, mutlu kalın. Sevgi ve saygılarımla.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 481