SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.12.2018

Spor ve stretching


Gönlünüzce bir hafta geçirmenizi dileyerek bu haftaki konunun öneminden bahsetmeliyim. Spor ve streching, spordan sonra esneme hareketleri önemsendi ve kaçmamalıyız. Spora geldik ve 30 dakika interval antrenmanımızı yaptık diyelim. İnterval antrenman ne idi. Daha önceki yazılarımda bahsettim ama kısaca hatırlatmak isterim. Örneğin kıs ve yoğun koşunun devamında eşit ya da, çok az daha uzun toparlama sürecini içeren, temel de vücudu daha yüksek tempolara alıştırma antrenmanıdır. Bunun yanında uzun yürüyüşler yaptık değil mi, ya da pilates vs. gibi kas çalışmaları, egzersizlerin ardından bitti artık hemen eve gidebilir miyiz? Tabi ki hayır.  Spor yaparken kasların ısınması ne kadar önemli ise, spor bittikten sonra da kasların soğuması ve rahatlaması bir o kadar önemlidir.  İşte esneme (stretching) hareketleri hemen devreye giriyor. Spor bittikten sonra 10-15 dakika esneme hareketleri ile kasılan kasları eski boyutuna getirmek gerekiyor. Esneme hareketleri için en uygun zaman vücuttaki ısı ve nabız atımı düzeyinin hala yüksekte olduğu zamandır. Esneme hareketlerini yaparken her bir hareketle 10-20 saniye sabit pozisyonda kalmaya özen gösterin. Böylelikle kasa giden kan dolaşım hızıyla birlikte esnekliğiniz de artacaktır. Esneme hareketlerinin birçok faydasından bir kaçını sıralamak isterim sizlere, 
1- Esneme hareketini yapmak spor esnasında beyin içinde biriken laktik asidin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. 2- Kan dolaşımı ile daha enerjik olmamızı sağlar. 
3-Düzenli yapılan esneme hareketlerinde kasların esnekliği arttığı için sakatlanma riski azalır, stresi azaltır ve gevşemenizi sağlar. 
4- Esneme hareketleri sporda ve günlük hayatta kas kramplarının tedavisinde de işe yarar, postürün duruşunu düzeltir. Spordan sonra esneme hareketini önemsiyor, kaçmıyoruz. Bu hafta son olarak pilatesle ilgili bir notla bitirmek istiyorum. Pilates 80 yaşında da zorlanmadan yapabileceğimiz ve hayat boyu fit kalmanızı sağlayabilecek bir egzersiz türüdür. Rahmetli Stefano Danna`nın bir sözü aklıma geldi. “Kendine yatırım yaparsan hayat-ta sana yatırım yapar” Yani ne yapıyoruz, kendimize çalışıyoruz. Spor dolu hareketli günler diliyorum. Saygılarımla.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 401