SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.08.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • VÜCUDU DİNÇ TUTMAK İÇİN...

VÜCUDU DİNÇ TUTMAK İÇİN...VÜCUDU DİNÇ TUTMAK İÇİN HERKESİN KENDİNE EN UYGUN SPORU TERCİH ETMESİ ŞARTTIR.
Vücudu dinç tutmak, kas ve eklem rahatsızlıklarından korumak ya da zayıflamak için büyük küçük herkesin kendine en uygun sporu tercih etmesi şarttır. Örneğin müzik eşliğinde dans etmek, pilates, yürüyüş veya mekik, plank gibi egzersizleri de kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Ancak zayıflamak isteyen kişilerin özellikle çok ağır ve uzun süreli spor yapmaları gerekmemektedir.
Spora 5 Dakikayla Başlayın
Hayatında hiç spor yapmamış bir insanın koşu bandında yüksek tempoyla yarım saat koşması sorun yaratacak, kas ve eklem ağrılarına neden olacaktır. Bu nedenle en ideali kişinin 5`er dakikalık periyotlarla iki kez koşması ve bu süreyi kademeli olarak 8,10 ve 15 dakikaya çıkartmasıdır.
Ofiste Ya da  Evde Müzik Eşliğinde 5 Dakika Rahatlayabilirsiniz
Sürekli oturarak çalışan kişilerde en çok diz, sırt ve boyun bölgesi rahatsızlıkları görülmektedir. Birde mouse kullanmaya bağlı el ve dirsek ağrıları oluşabilmektedir. Ofis yaşamındaki stres de fibromiyalji gibi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Spor bu tip ağrıların oluşumunu önlemesinde oldukça etkilidir. Ofis ya da evde kendinize ayıracağınız 5 dakikayla bu gibi rahatsızlıkların önüne geçmek hatta zayıflamak bile mümkündür. Örneğin her saat başı ofis çalışanlarının hepsi toplu halde ayağa kalkıp hafif bir müzik eşliğinde esneme hareketleri yapabilir. Çember şeklinde yan yana dizilerek çalışanlar boyun, sırt, kalça ve bellerini, öne arka ve yana esneterek vücutlarını rahatlatabilirler.5 dakika süresince bu hareketleri yapan kişiler bu sayede beden sağlıklarını korurken aynı zamanda da eğlenceli dakikalar yaşayarak ruhlarını dinlendirebilirler.
Akşamları Egzersiz Yapmanız İçin Bol Vaktiniz Var
Akşamları aslında ideal olan esneme hareketleriyle birlikte kuvvetlendirme hareketlerinin yapılmasıdır. Eğer esneme hareketleri külfet geliyor ise en azından birer set 8`er defa yapılarak zorlayıcı hareketlere geçmek uygun olur. Yürüme imkanı olanlar için haftada 3 ya da4 defa 30-45 dakika tempolu yürüyüş yaparak kalp-damar hastalığı risklerini azaltan, metobolizmayı canlandıran aktivitelerdir. Bunun dışında akşam saatleri daha çok yüklenmeli (hem ağırlık hem de pilates, koşu yürüme anlamında ki) sporlar için daha uygundur. Her türlü aktive için tempolu yürüyüş ve streching-esneme hariç yeme içmenin 2 saat öncesinden bitmiş olması gerekmektedir.
Spor beyin gelişmesini sağlar, mutlu olmak ve gülümsemek beyni zinde tutmanın en etkili yoludur. Kendinizi ve sağlığınızı ihmal etmeyin. İyi haftalar. Saygılarımla.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 136