SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Yeni yılda sağlıklı yaşam planı

Yeni yılda sağlıklı yaşam planı


Hangimizin yeni yılda daha iyi bir yaşam beklentisi yok ki? Mesela, kilo vermek, sigarayı bırakmak, sonra başlamak, yeni bir iş bulmak ve sağlıklı beslenmek gibi.. bu listeyi uzatabilirim. 
Sağlıklı yıllar
Biliyor musunuz psikologlar hedeflerimizi spesifik, ölçülebilir ve zamana bağlı olarak daha küçük parçalara ayırırsak başarı şansımızın daha artacağını bulmuşlar. Yapılan araştırmalarda 5 bin kişinin yeni yıl beklentilerini gerçekleştirip gerçekleştiremediklerini takip etmişler. Plan yapmayanların bu dilekleri gerçekleştiremediklerini görmüşler. Sağlıklı beslenme, gerçekçi olmayan, zayıf kalma çabaları, çok sıkı diyetlere girmek ve sevdiğimiz besinlerden kendimizi mahrum bırakmak anlamına gelmez. Sağlıklı olmak kendimizi harika hissetmek, enerjimizin yüksek olması, görünüşünüzden, ve ruhsal durumunuzdan memnun olanızdır değil mi? Hadi bir sağlıklı beslenme planı yapalım. Nedir sağlıklı beslenme planı. Bu hafta 3 planı uygulayalım. 
1- Ne kadar aktifseniz o kadar tüketin. Bir çoğumuz kalori hesaplarını sevmiyoruz biliyorum. Ancak bilmeliyiz ki kullandığımız enerji miktarıyla tükettiğimiz enerji miktarı dengeli olmak zorunda. Aksu takdirde ya kilo alırız, ya da veririz. Aktif olmak her gün spor salonunda saatlerce zaman geçirmek anlamına gelmez. Otobüsten bir durak önce inmek, asansör kullanmamak, gibi evimize yürüyerek dönmeniz de sedanter yaşam rutinini (pitüelini) değiştirecektir. 
2- Tek düze beslenmeyin. Ne kadar çok farklı besin gruplarından yerseniz dengeli bir diyet için gerekli olan o kadar fazla besin alırsınız. Günde en az 5 porsiyon sebze2 porsiyon meyvenin yaşam ömrünüzü, uzattığını yapılan çalışmalardan dolayı biliyoruz. (Meyveleri gündüz tüketmeye dikkat ediyoruz) 
3- Kahvaltıyı atlamayın. Bir çok dostum arkadaşım, insanlar öğün atlamanın kilo verdireceğini düşünürler ve kahvaltıyı önemsemezler. Yanlış, sabahları yumurta, yoğurt, peynir gibi proteinleri içeren kahvaltı metabolizmanızı hızlandıracaktır. Unutmayın ki proteinlerin sindirim için karbonhidratlara göre daha fazla enerji harcadığınızı bilmenizi istiyorum. Proteinler sizi daha uzun süre tok tutar. Devamı haftaya. Saygılar.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 801