SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • ZAYIF VÜCUT SAĞLIKLI VÜCUT DEĞİLDİR

ZAYIF VÜCUT SAĞLIKLI VÜCUT DEĞİLDİR


Mutlu hafta olsun,hareket sağlık bizimle olsun.

Sağlığa giden yol önce beslenme sonrsa egzersizle olur...bu bütünlüğü bozduğumuzda sağlığımızı ve vücut şeklimizi kaybederiz.Zayıf vücut sağlıklı vücut değildir.Sağlam kemikler sağlam kaslar iyi beslenen egzersiz yapan vücutlardır.Her şekilde yaşlanıyoruz,ya da yaş alıyoruz tabii ki,önemli olan sağlıklı yaş almak veyaşlanmak evet egzersiz en önemli kriter ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmek.

Lütfen hareket et.YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN EGZERSİZ YAPMAYI BIRAKMIYORUZ,EGZERSİZ YAPMADIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIYORUZ. Demiş,-Dr.Kennet Cooper

     Yürüyelim koşalım,kaedionun hangi çeşidini yaparsak yapalım unutmamamız gereken en önemli nokta geçen hafta da yazmıştım tekrarlıyorum;direnç ve denge egzesizlerini yapmayı ihmal etmeyelim.Bunları daha çok kendi vücüt ağırlığımızı kullanarak yaparsak bizi daha fazla güçlü ve fit olmamızı sağlayacaktır.Not:Lütfen iyi bir Eğitmenden yardım almak koşuluyla tabii ki.

BEDEN HAREKET SEVER VE PİLATES MUHTEŞEM BİR HAREKET SİSTEMİDİR.

Pilatese yeni başlayacak olanlar için önemli bir kaç uyarıda bulunmak istiyorum.

Spora yeni başlamış olanlar ya da çok ara vermiş olanlar,egzersizin, şiddetini, sıklığını, ve süresini ilk başlarda düşük tutmalı, yavaş yavaş artırmalı.Farklı  bir egzersize geçerken de yeni yapılacak egzersize alışıncaya kadar dikkatli olunmalı.

Başlangıç seviyesinde ya da spora ara verilen durumlarda bel ve omurga güçlendirici hareketlerde  belin desteklenmesi çok önemli.Bo tür egzersizlerde kullanılan malzeme seçimine özen gösterilmeli.

Omurgasında lordoz ya da skolyoz rahatsızlığı olanlar  egzersiz yaparken daha da dikkatli olmalıdır.Bu tür durumlarda MAT minderin kalınlığı daha yüksek olmalı,eğer herhangi bir rahatsızlık yoksa daha verimli  sonuç almak için daha ince bir minder seçilebilir.

Pilates yüzme,koşu,yürüyüş, tenis gibi yüksek oranda kalori yakmayı sağlayan sporlardan değildir.Enerji yakmaktan çok vücut kaslarının çalıştırılmasını ve güçlenmesini amaçlar.Bu nedenle pilates yapanların çok yüksek kalori almaları uygun değildir,kilo almalarına yol açabilir. Kilolarını korumak isteyen pilates sevenlerin yeterli ve dengeli beslenmesi ,kilo vermek isteyen pilates severlerin ise diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanmış bir zayıflama beslenme programı uygulaması uygundur.

Zayıflamak isteyen Pilates severler beslenmelerinde iki faktöre dikkat etmelidirler.İlki  düzenli kalsiyum minerali alımıdır.Kalsiyum minerilinin yetersiz  yetersiz alınması kilo verme sürecini yavaşlatır.Bu nedenle günde 2 su bardağı az yağlı/ yağsız süt veya yoğurt tüketilmesi önerilir.İkinci faktör ise omega -3yağ asitlerinin düzenli alınmasıdır.Bunun için haftada 2-3 balık tüketmek gereklidir.

Pilatesin temel felsefesi dengedir.Bu temelinde zihin ile beden arasındaki  dengeyi sağlamak yer alır. Zihin ve beden arasındaki  dengenin önemli parçası da sağlıklı beslenmektir. Pilates yapanların felsefesine  uygun olarak dengeli beslenme mutlaka gereklidir. SAYGILARIMLA.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 346