SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • ‘’BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR’’

‘’BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR’’


   Kişisel gelişimle ilgili kitapların büyük kısmı, ne yapmamız, ne düşünmemiz, ne hissetmemiz gerektiğini söylerler: Kendinizi iyi hissetmek için,  başarılı olmak için, problem çözmek için, kaygıyı yenmek için, çatışmalarınızın üstesinden gelmek için ne yapmalısınız? Reçete hazırdır. Bazıları sizin de işinize yarar, uygular ve sonuç alırsınız, bazılarıysa kendinden menkul, laf kalabalığından öteye gitmez. Bunların içinde “isteyin, başarın” öğüdüne çok rastlarsınız. Peki, gerçekten de her istediğinizi elde edebilir misiniz? İstemek yeter mi?
   Bazı insanlar,  sahip olduklarını kaybetme tehlikesi yaşamadan varlıklarının farkına varmazlar. Bu para, mal, eşya da olabilir, sağlık, huzur, mutluluk da… Kaybettiklerimizin bir kısmı kısa sürede telafi edilebilir bir kısmı ise, yeniden çok zor kazanılabilir. Örneğin, bağımsızlığını kaybeden ve başkalarının emri ve yönetimi altında yaşayan bir kişi, bu durum-dan kolaylıkla kurtulamayabilir. Çünkü esaret, kişinin yeterlilik duygusunu zayıflatır, onu güçsüz ve çaresiz bırakır. 
   İnsan, başkalarına bağımlı olarak dünyaya gelir. Ama hızla bağımsızlaşmak, kendi ayakları üstünde durmak için çabalar. Çocuklar büyürken “bağımsız kişilik” sahibi olmaları bu yüzden çok önemlidir. Çocuğunuz kendi işini kendi yapabileceğine, başkalarına da yardım edebileceğine ve birlikte mutlu olunabileceğine inanarak büyüyebilirse, kimseyi isteklerine boyun eğmeye zorlamaz, insanlara saygı gösterir. Onun kişilik hakları-na, özel alanına müdahale etmez.
   Bağımsızlık o kadar önemlidir ki, insan, her türlü yaşam konforuna sahip olsa da, “özgür” hissetmiyorsa, o yaşamdan zevk alamaz ve daha az konforlu ama kendisini bağımsız hissedeceği bir  yaşamı tercih edebilir.
   Ama bunu yapabilmek de bir güç gerektirir. Bu güce sahip olan kişiler, yani esir olmaktansa ölümü tercih eden, bağımsızlık olmadan yaşayamayacağını ifade eden kişiler, buna diğerlerini de inandırırsa, o zaman ülkemizin kurtuluş savaşının öyküsü ortaya çıkar. “Bağımsızlık benim karakterimdir” diyen Mustafa Kemal, bize nasıl başarılabileceğinin modeli olur: Yeterince istiyorsanız, başarırsınız! Neleri göze alabileceğinize bakar! 
   Kendinizi bağımsız yaşayabilen, daha yeterli, daha başarılı bir olarak hissetmek istediğinizde, bir yardım ararsanız, bunu başarmış kişilerin yaşam öykülerini okumanızı öneririm. En başta da Mustafa Kemal Atatürk`ün yaşamını inceleyin. Geometri kitabı yazmış, matematik terimlerini kendi ulusal diline  uyarla-maya çalışmış kaç ulusal kurtuluş önderi vardır dünyada sizce? Biraz merak edin, nelerle uğraşmış Atatürk… Biraz araştırın, niye bu kadar bağımsızlık kavramı üzerinde dur-muş diye… 
   Çocuklarınızı hayır diyebilen, kimseye boyun eğmeyen, bağımsız, benliği güçlü, onurlu kişiler olarak büyütmek istediğinizi biliyorum. Siz öyle yaşamadan, bunu başarmanız çok güç olur. Bağımsızlık sizin de karakteriniz olursa, işte o zaman çocuklarınız için geleceği kurmuş olursunuz.
   Bağımsız, hür bir ülkede, kardeşçe yaşamayı sürdüreceğimiz günlerin umuduyla  Zafer Bayramınız kutlu olsun.

 
  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1226