SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • HAYATIN DENGESİNİ GÖZETMEK…

HAYATIN DENGESİNİ GÖZETMEK…


                      

Yaşamını dengeli yaşayabilen insanlar sağlıklı ve mutlu olmaya daha yakın olurlar. Aç kaldığımızda da rahatsız oluruz, çok yediğimizde de… Yalnız kalınca da sıkılırız çok kalabalık olunca da. İşsiz de kalmak istemeyiz, çok çalışmak da… Bugünü yaşamak da isteriz yarını umursamak da…

Kısacası, dengeli yaşayabildiğimiz zaman güvenli, huzurlu oluruz bu hayatta. O yüzden size, Pozitif Psikoterapi’nin denge modelinden söz etmek istiyorum bugün…

Ben/beden: Yaşamımızın temelinde bedensel ihtiyaçlarımızın giderilmesi yatar. Bir bütün olarak kendinizle nasıl ilgilisiniz? Uyuma, beslenme, spor, sanatsal faaliyetler, cinsellik, fiziksel temas, şefkat ve sağlık gibi gereksinimlerinizi karşılamak için zamanınızı ve enerjinizi nasıl kullanıyorsunuz? Yoksa kendinizi ihmal mi ediyorsunuz?

Başkaları/İlişkiler: Bu yaşamda yalnız değilsiniz. Başkalarıyla iletişiminiz nasıl? Eşiniz ve çocuklarınızla iyi bir ilişkiniz var mı? Ailenize vakit ayırıyor musunuz? Yalnızca itaat ediyor ve nezaket mi gösteriyorsunuz yoksa fikir alışverişine önem mi veriyorsunuz? Sosyal çevrenizle ilişkiniz nasıl? Sosyal misiniz? Sevebiliyor ve seviliyor musunuz? İnsanları olduğu gibi kabul edebiliyor, değer verebiliyor musunuz?

İş/Başarı:  Eğitim ya da meslek hayatınızı doyumlu sürdürmeye ihtiyacımız vardır.  Kendinizi  başarılı buluyor musunuz? Mesleğinizi isteyerek mi seçtiniz? Sadece para kazanmak için mi çalışıyorsunuz yoksa mesleğiniz sizi zihinsel açıdan tatmin ediyor mu? İş arkadaşlarınızı seviyor musunuz? İşinizi yaparken meslek ahlakını gözetiyor musunuz?

                Gelecek/maneviyat: Bugününüz sizi tatmin ediyor mu? Hayat sizin için ne anlam taşıyor? Hayatta önünüze koyduğunuz hedefleri neye göre seçtiniz? Hangi değerleri öne çıkarıyorsunuz? Müzik, resim, sanat ve edebiyatın hayatınızda yeri var mı? Arkadaşlarınızın desteğini yitireceğinizi bilseniz bile, düşüncelerinizi açıkça ifade etmeye hazır mısınız? Ölümden sonraki yaşamı nasıl tasavvur ediyorsunuz? 

İyi sorulmuş sorulara cevap vermek de kolaydır. Kendinize içten, samimi sorular sorun. Dengesiz bir yaşam zaman zaman eğlenceli olsa da zaman zaman da yoğun kaygı verici olabilir.  İnsan hayatta pek çok şeyi denemek, pek çok farklı konuyu ele almak isteyebilir. Hepsine hakkımız var ama kendimize ve başkalarına zarar vermemek, bugünümüzü de yarınımızı da gözetmek koşuluyla.

Dengemizi yitirince düşeriz. Düşmek de var hayatta elbette, kalkmak da. Ama sık sık düşersek kalkmak zorlaşır. Kendimizi ciddiye almanın yolu, hayatımızın dengesini gözetmekten geçer.

Bir sorun kendinize, dengesiz bir insan olmayı tercih eder miydiniz?

Dedik ya, iyi sorular sorarsanız cevabını bulmak da kolaylaşır…

 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 62