SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019

2017 de Bitti!

Daha sağlıklı, daha enerjik misiniz yoksa gün geçtikçe yorgun, bedensel ve ruhsal olarak daha çökkün müsünüz?

   Her bir takvim yılı biterken kişisel, kurumsal ya da toplumsal çerçevede değerlendirmeler yapılır. Bu yıl da öyle olacak, 2017’nin en’leri konuşulacak, iyiler ve kötüler listeleri açıklanacak. Getirdikleri ve götürdükleri tartışılacak. Olumsuzluklar lanetlenecek, olumluluklar yeni yıldan umut edilecek.

   Siz de kendiniz için bir değerlendirme yapacak mısınız? Bütün bir yıl boyunca nelerden mutlu oldunuz? Nelere üzüldünüz? Planladıklarınızı gerçekleştirdiniz mi? Gerçekleştirdiklerinizden hoşnut musunuz? Sürprizler yaşadınız mı?  Yeni arkadaşlar edindiniz ya da eski arkadaşlarınızdan kotunuz mu?

   Peki kayıplarınız? Her geçen yıl, sevdiğiniz ya da tanıdığınız insanlar arasında hastalanan, hayattan ayrılan,  ya da haber alamadıklarınız oldu mu?

   Ya siz? Daha sağlıklı, daha enerjik misiniz yoksa gün geçtikçe yorgun, bedensel ve ruhsal olarak daha çökkün müsünüz?

   Yeni yıla girerken bir değerlendirme yapın. Kendinizi kandırmadan, mazeretler üretmeden, sadece olan biteni açıklayan bir metin hazırlayın kendiniz için. Yaşadığınız ya da tanık olduğunuz olayları bir sütuna yerleştirin, her bir olaya ilişkin düşüncelerinizi ve duygularınızı da karşısındaki sütunda açıklayın. Bir bakın, başınızdan geçenleri nasıl yorumluyorsunuz, aradan zaman geçtikten sonra şu anda nasıl hissediyorsunuz?

   İnsan özünde, olumluya, mutluluğa, huzura doğru yönelir. Ama bazen neyin bizi mutlu ettiğini kararlaştırmakta güçlük çekeriz. İçimiz alıp verir, sahiden benim için iyi olan ne? Bazen güvendiğimiz birine danışırız, öneriler bazen işimize yarar ama bazen kimse bizi anlamıyormuş gibi gelir. Çaresiz ve yalnız hissederiz. İki arada bir derede! Çoğumuz, kendi kendimizi değerlendirmeyi öğrenmeden büyürüz.  “Sen daha iyi bilirsin, kendi kararını ver” cümlesini ne kadar sık duydunuz çocukken? Kendinizden emin olabileceğinize ne kadar inandınız?

   Şimdi yetişkinsiniz. Kendi karar verme gücünüz var, kendinizi değerlendirme, düşünme, yeniden karar verme, yeniden ve yeniden deneme hakkınız var.

   En önemlisi de, çocuklarınızı ve tanıdığınız başka çocukları böyle büyütme şansınız var. Onlara yeniden başlamaktan söz edebilirsiniz.  Hayatta her zaman şansları olduğunu, hiçbir şeye çaresizce katlanmaları gerekmediğini, başka bir şey isteyebileceklerini, olanları değerlendirip yeni kararlar alabileceklerini öğretebilirsiniz.

   Ne demişti şair, “en acayip gücümüzdür/kahramanlıktır yaşamak/öleceğimizi bilip/ öleceğimizi mutlak.” (N. Hikmet)

Yeni yıla girerken cesaretinizi harekete geçirin. Bunu yapabilirsiniz çünkü daha fazla sevebilmeye, daha fazla paylaşabilmeye ve daha huzurlu olabilmeye yeteneğiniz var. İnsan olmaktan kaynaklı, doğal bir yeteneğiniz…

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 459