SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • AİLE DESTEK HİZMETLERİ EĞİTİM PROGRAMI BAŞLIYOR!

AİLE DESTEK HİZMETLERİ EĞİTİM PROGRAMI BAŞLIYOR!


   Bu günlerde heyecanlıyım, bir hayalim daha gerçekleşmek üzere: Karasu`da sistemli bir aile destek hizmeti başlattık. Karasu Belediyesi Kültür Müdürlüğü ile işbirliğimiz sonucu, tüm anne-babalar ve ebeveynlerin katılımına açık olan, dört haftalık bir eğitim paketi hazırladık. “AİLECE” üst başlığıyla duyurduğumuz çalışmanın amacını da şöyle açıkladık:
 “Aile, bireyi kimliklendiren,  benlik gelişimini destekleyen ilk çevredir.  Çocuk yetiştirmenin ayırt edici özelliği de bundan kaynaklanır: Eşler,  “karı-koca” rolünden “anne-baba” rolüne geçişte neler yaşadı? Çocuk, içine doğduğu bu çevreyi nasıl algılıyor? Çocuğun ilk çevresi ailesi, peki ailenin çevresi? 
Bu eğitim ile bu sorulara yanıt aramak üzere anne-babalarla yaşantısal, etkileşimli
bir çalışma yapılması amaçlanmaktadır.”
İşte bu amaçlarla, 7 Ocak 2014 Salı günü başlayarak, dört hafta boyunca Salı günleri 
10.00-12.00 saatleri arasında bir araya geleceğiz. Tüm yetişkinlerin ücretsiz olarak katılabileceği oturumların konu başlıkları da şöyle:
1. Hafta: Ailede Birey Olmak: Ben Nasıl Ben Oldum? (Kişisel Özelliklerin Önemi)
2. Hafta: Aile İçi Etkileşim: Nerde Evlendiğim Kişi? (Eşler Arası İlişkinin Niteliği)
3. Hafta: Anne Baba Olmak: Çocuklarımızla Aramız Nasıl? (Kendini Yöneten Çocuklar Yetiştirmek)
4. Hafta: Aile İçi Çatışmalar: Haklı Kim, Suçlu Kim? (Sorun Çözme Becerileri)
Kayıt için belediye kültür müdürlüğüne ya da 0264-7184856 nolu telefonumuzdan bize 
ulaşabilirsiniz. Dersleri ben veriyorum ve tüm eğitim aktif katılıma dayalı olacak. 
Aile destek hizmetleri paketinin ikinci eğitimi, “evlenmek isteyen çiftlere” yönelik olacak. “Dönemeç” başlığını taşıyan bu evlilik öncesi eğitimin duyurusunu da yakında paylaşacağız. 
Değerli okurlarımız, sizlere bu sütundan sağlıklı aile yaşamının temelleri ve özellikleri konusunda görüşler paylaşıyor, öneriler sunuyoruz. Tüm yazılanları bir araya getirip ana fikrini arasak, “ailenin sağlığı demek, üyelerinin her birinin ihtiyaçlarının gözetilmesi, eşitlik ve adalet duygusunun zedelenmemesi, herkesin saygıyla ve şefkatle, sevecenlikle birbiriyle iletişim kurması demektir” diye bir özet yapabiliriz. Yine size daha önce, bir ülkenin de büyük bir aile gibi ele alınabileceğini yazmıştım. İşte bu büyük ailede uzun zamandır hissedilen mutsuzluk, haksızlığa uğrama duygusu, saygı ve adalet ihtiyacı, özgürlüğe ve bağımsızlığa ihtiyaç, kardeşçe paylaşarak yaşama arzusu, saklanılamaz biçimde kendini ortaya koydu. Hiçbir olumsuzluk, hiçbir bozukluk sonsuza kadar devam edemezdi, hiçbir baskılama biçimi tek çözüm olarak dayatılamazdı ve olması gereken oldu, zamanında alınmamış önlemler ve verilen ödünlerle ülkemiz gelişigüzel bir aile gibi çalkalanıp gidiyor. Ama her şeyin daha iyi olacağına inanıyorum. Yeter ki, hepimiz bir an önce kendimizi, kendi ailemizi, kendi kentimizi sahiplenelim, sorumluluğunu üstlenelim, taşın altına elimizi koyalım. 
Önyargılarımızı bir kenara bırakıp, küçük sorunları engel olarak görmeyelim, daha büyük amaçlar için elbirliği edelim!    
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1105