SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.03.2019

AİLENİN NİTELİĞİ


   Kimi ailelerde sorunların  kolayca aşıldığını görürsünüz. Orada da tartışmalar olur ama fazla zaman geçirmeden çözüm bulmayı başarırlar. Kimi ailelerde ise, deyim yerindeyse, herkes birbirini yer. Sızlanmalar, suçlamalar, küskünlükler alıp başını gider. Her ailenin birbirinden farklı olması doğaldır ama en azından ortak sorun çözme becerilerine sahip olmaları beklenir. 
   Ailelerin niteliği, karı-kocanın nasıl bir aile, nasıl bir yuva kurmak istedikleri konusunda işin en başından anlaşamaya varmaları ile belirginleşir. Henüz çocuk sahibi olmadan, bekar genç yetişkinlikten evli çift rolüne geçiş sırasında birbirlerini iyice tanımaları önemlidir. 
Uzmanlar, genç yetişkinlerin gelişim görevlerini şöyle sıralamaktadır:
Eş seçimi
Eşle birlikte yaşamayı öğrenme 
Bir aile kurma 
Çocuk yetiştirme 
Bir evin işlerini yürütme 
Bir uğraş başlatma 
Yurttaşlık sorumluluğunu üstlenme 
Uygun bir toplumsal gruba katılma (Havighurst, 1953)
Sizce, günümüzde gençlerin kaçı bu gelişim düzeyini tamamlayarak evleniyor? Terapiye gelen vakalara bakacak olursak, anne-babalar genç evlilerin yerine sorun çözmeye devam ediyorlar. Onlara nasıl davranmaları gerektiğini dikte ediyorlar. Böylece, kendilerinden kopmadan yaşamak zorunda bırakıyorlar. Oysa ailenin sağlığı için, aile bireylerinin bağımsız ve sorumluluk alarak bir arada olması çok önemli.
“Sağlıklı aile” deyince akla neler geliyor? Genel olarak beklenen tutum ve davranışları sıralayalım:
Duyguları paylaşma ve anlama
Bireysel farkları kabullenme
İlgi ve sevgi duygularının gelişimi
İşbirliği
Mizah duygusu
Temel ihtiyaçların karşılanması
Problem çözme
Geniş bir felsefi düşünce
Takdir duygularını ifade etme
Sağlıklı iletişim
Birlikte zaman geçirme
Zorluklarla başa çıkma becerileri
Değerler, inançlar
Tüm bu konularda, karı-kocanın konuşup anlaşarak, birbirlerini destekleyerek hareket etmeleri gerekir. Farklı görüşlere, farklı değerlere sahip olarak evlenmiş olabilirler; şimdi önemli olan, eşlerin karşılıklı olarak evlilikten neler beklediği ve beklentilerine kavuşmak için tutum ve davranışlarında  değişiklik yapıp yapamayacağıdır. Acaba eşlerin ortak faaliyetleri var mı? Kadın-erkek ya da gelin-damat çeşitli rollerde birbirlerini tamamlayabiliyorlar mı? Eşler arasında iletişim, değer ve amaçlar, karar verme, evle ilgili işlerin yürütülme biçimi, yakın akraba ilişkileri, zorunlu etkinlikler dışında kalan serbest zamanın değerlendirilmesi, gelirin idaresi gibi konularda anlaşmaya varılabiliyor mu?
Kendinizi gözden geçirmekle başlayın, anne-baba ya da evlat olarak ailenizin niteliğine nasıl bir katkıda buluyorsunuz?
   Uyum; eşlerin birbirlerine ve evliliğin bütünlüğüne uyum sağlayacak şekilde değişiklikleri özümsemeleridir.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 961