SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • AKŞAM YEMEĞİNDE HEP BİRLİKTE

AKŞAM YEMEĞİNDE HEP BİRLİKTE


İlçemizin sorunları olduğu gibi, çözüm arayanları da var. Özellikle gençlerden böyle çabalar gördüğümde çok umutlanıyorum. Okuyorum, sevgili Alper Tatlı, Karasu halkına, “akşam ezanından sonra çocuklar eve girsin, akşam yemeğinde ailenizle birlikte olun” şeklinde çağrılar yapıyor sosyal medyada. Çok önemli bir konuya, doğrudan işaret ediyor. Çocukların okul başarıları, arkadaşlık problemleri, zararlı alışkanlıklar edinmeleri hep bu “aile birliği” meselesiyle ilişkili. Ailenin düzenli olarak, günün belirli zamanlarında bir arada olması çocukları güvende hissettiriyor. Her sabah birlikte kahvaltı etmek ya da her akşam yemeğinde masa başında toplanmak, her Pazar günü birlikte bir gezi, etkinlik, ziyaret ya da ortak bir iş yapmak… Her ne olursa olsun, bunu sürekli olarak, ritimli bir şekilde gerçekleştirmek… Aileyi bir arada tutan, güçlendiren şeyler bunlar. Çocuklar aile yaşamında, hayata dair yeteneklerini geliştiriyorlar. Sevmeyi, saygılı olmayı, düzenli olmayı, dakik olmayı, tutumlu olmayı, dürüst olmayı, emek harcamayı, çalışkan olmayı öğrenmeleri için, bunları deneyimlemeleri gerekiyor. Babaannem bize küçükken “ne verirsen elinle, o gelir seninle” derdi. Unutmamışım, demek ki benim için bir anlamı olmuş. Şimdi ben de bunun doğruluğunu yaşıyorum. Çocuklara kendilerini özel hissettirirseniz, onlar da size bunu yansıtıyorlar.
Karasu`da aile yaşamı acaba nasıl? Anne ve babalar, çocuklarını birlikte mi büyütüyorlar? Yoksa geniş ailede, dedelerin, ninelerin sözü mü geçiyor çocuğun eğitiminde? 
Gözlediğim kadarıyla, küçük yerleşim yerlerinde, geleneksel yaşam biçimleri etkisini sürdürüyor. Yani babalar akşam yemeğinden sonra “kahveye” ya da mevsimine göre “balık tutmaya”  gidiyor. Kadınlar ya birbirlerini ziyarete gidiyor ya da çocuklarla birlikte “dizi” izliyor. Ama “ailece” geçirilen zaman az. 
Düşünün, akşam yemeğinde hep beraber oturmuşsunuz. Çocuklar o gün neler yaşadıklarını anlatıyor. Siz anne-baba olarak onlara düşüncelerinizi, önerilerinizi anlatıyorsunuz. Kardeşler kendi arasında çekişiyorlar, siz onlara sevgiyle, muhabbetle davranarak örnek oluyorsunuz.  Ailenize, “bir arada ve birlik içinde olursak, işbirliği yaparsak her güçlüğü yeneriz” mesajları veriyorsunuz. Gözünüzün önünde canlandırınca, nasıl görünüyor? 
Ailemizi seçemiyoruz. Bizi dünyaya getiren anne babamızı seçmedik. Ama nasıl anne baba olacağımızı biz seçebiliyoruz. Çocuklarımızı büyütürken nelere dikkat etmek gerektiğini öğrenebiliriz. Çocuklarımızı nasıl öğretmenler eğitiyor, nasıl arkadaşlıklar kuruyorlar, diğer büyükler bizim çocuğumuza nasıl davranıyor, işte tüm bunları kontrol edebiliriz! 
Çocuklarınızla, eşinizle daha fazla zaman geçirin! Onlarla bir ve bütün olmaya çabalayın! Günümüzde her soruna çözüm için eskisinden daha fazla imkan var.  Hiçbir şeye “katlanmak” zorunda değilsiniz, anlaşmazlıklar varsa, çözüm arayın. Ama vebalini çocuklar ödemesin!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1086