SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Alışkanlıklar: Bakan da Olsanız…

Alışkanlıklar: Bakan da Olsanız…


İnsan, alışkanlıklarıyla yaşar. Davranışlarımızın çoğu otomatiktir. Herhangi bir etkiyle karşılaştığımızda, verdiğimiz tepkilerin kökeninde, daha önceki öğrenmelerimiz yatar. Birini görünce nazikçe selam vermek ya da başını çevirip geçmek, kızdığınız zaman bağırıp çağırarak küfretmek ya da konuşarak kendini ifade etmek, kitap okuyarak ya da televizyon izleyerek zaman geçirmek, sevdiklerinize duygularınızı söylemek ya da içinizde saklamak, sağlıklı beslenmeye çalış-mak ya da abur cuburla beslenmek; pek çok yaşam davranışını öğrenerek büyürüz. Sonra da sosyal yaşamda buna bağlı ilişkiler geliştiririz. Kaba saba arkadaşlarımız mı olacak,  özenli ve duyarlı insanlarla mı beraber olacağız? Kültürlü ve araştırmayı, öğrenmeyi seven insanlar mı olacağız televizyon kutusunun çerçevesinde sıkışmış bilirkişi cahiller mi? Duygu ve düş-üncelerini açıkça paylaşan insanlar mı olacağız hep yanlış anlaşılan der-tliler mi? Vücudunu önemseyen sağ-lıklı insanlar mı olacağız, hastalıklarla ve kilo sorunlarıyla uğraşan kişiler mi?
İnsan alışkanlıklarıyla yaşar, evet bu doğru. Ama alışkanlıklarımızın tümü iyi değilse?  Değiştirmemiz gerekir-se? Nasıl değiştirebiliriz? Kolay mı-dır öyle?
Haklısınız pek kolay değildir. Ülkenin tümünde, aileyle ilgili sorunların çözümü konusunda en yetkili kişi, mesela Bakan da olsanız, annenizden ya da mahallenizden gördüğünüz terbiye ve alışkanlıklar-la aileleri kurtarmaya kalkarsınız ör-neğin. “Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer” diye düşünen biriyseniz, bir börek açınca ilişkiler düzelir diye inanırsınız. Alışkanlık işte, börek sofrasından kalkıp gelmiş gibi oturduğunuz bakanlık koltuğun-da ağzınızdan çıkar böyle çözümler. Yani, bilirsiniz elbette, tek börekle sorunların çözülmeyeceğini ama alışkanlıkları hemen geride bıraka-maz insan. Anlayışlı olmak lazımdır tabi.
Sevgili anneler, sevgili babalar, siz börek de açın çocuklarınıza, pastanede değil evde yesinler mis gibi ev böreklerini. Ama ailenizi korumak için başka şeyler de yapın. Birbirinize zaman ayırın. Ailece yaptığınız, alışkanlık haline gelmiş  etkinlikler olsun hayatınızda. Çocuklarınıza tutarlı davranışlar gösterin, tartışmalarınızı seviyeli bir dille ya-pın ki, sizden alışsınlar sağlıklı iletişim kurmaya. Bebekler,  yeme ve uyku alışkanlıklarını annelerinin kurduğu düzene göre edinirler. Bu anlamda, çocukta oluşacak alışkanlıkların sorumlusu ailedir. Onların huzurlu ve sağlıklı çocuklar olması için çabalayın. Ama  ağlayan çocuğunuzu susturmak için annenizin geleneksel yöntemleriyle yetinirseniz, “biz böyle alıştık” derseniz, size haber vereyim ki, o da büyüyünce börekle çözmeye  çalışır  sorunlarını.
Alışkanlıklar zor olsa da değişir ama çaba göstermek gerekir. Siz siz olun, çözemediğiniz sorunlar için uzmanlara danışın. Ayrıca, sadece değişim değil, gelişim önemlidir. Gelişmeden değişim değil, gerileme yaşarsınız sadece. Bakan da olsanız, evde çalış-an bir anne de olsanız, böyledir bu…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1504