SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.08.2019

ALIŞKANLIKLARIMIZ...


“Düşüncelerinize dikkat edin/sözcüklere dönüşürler
Sözcüklerinize dikkat edin/davranışlara dönüşürler
Davranışlarınıza dikkat edin/alışkanlığa dönüşürler
Alışkanlıklarınıza dikkat edin/kaderinize dönüşürler...” (Gandi)
“Ne yapayım, böyle alışmışım” dediğimiz durumlar vardır. “Çayı şekersiz içemem, televizyonsuz duramam, sigarayı bırakamam, böyle alışmışım…” Alışkanlıkları kader gibi, değiştirilemez olarak algılamamızın sonucudur bu söylemler. Gerçekten de kolay olmaz öyle alışkanlıkları değiştirivermek. Ama insan kendini geliştirmek, günlük yaşam kalitesini artırmak istiyorsa, işe alışkanlıklarını gözden geçirerek başlamalıdır.
Günlük yaşamınızda neleri sürekli tekrar ediyorsunuz? Sabah kahvaltı alışkanlıklarınız neler örneğin? Yedikleriniz ve içtikleriniz sizi güne sağlıklı hazırlıyor mu? Her sabah çay içmek alışkanlığında iseniz acaba bu durum bedeninize iyi mi geliyor yoksa öylesine, alışkanlık-tan mı içiyorsunuz? 
Arkadaşlarınız kimler? Gerçekten birlikte olmaktan zevk aldığınız kişilerle mi berabersiniz yoksa her zaman aynı kişilerle, aynı alışkanlıklarla mı buluşuyorsunuz?
   Davranışlarınız tercihlerinize mi dayalı yoksa alışkanlıklarınıza mı? 
Örneğin, kitap okuma alışkanlığınız var mı? Gazetelerin kitap eklerini izleyerek yeni basılmış kitapları sipariş ederek okumak gibi? Çevrenizle de iletişim kurarak, her hafta ya da her ay bir kitap okumak gibi?  Her hafta güzel bir sinema filmini ailenizle izlemek için planlama yapmayı alışkanlık haline getirmeyi düşünür müsünüz? Aile toplantılarını alışkanlık haline getirmeyi düşünür müsünüz acaba? Her hafta belli bir zamanda bir araya gelip yaşadıklarımız, ihtiyaçlarımız, düşüncelerimiz, duygularımız hakkında konuşmayı dener misiniz? Herkes kararları ortaklaşa almaya alışabilir mi?
Çevrenizi ve doğayı korumak için çaba gösterme alışkanlığınız var mı peki? Denizi, kumsalı, nehirleri ve en çok da doğadaki canlıları, sokağınızdaki kedilerden köpeklerden başlayarak hayvanları korumak için sürekli, sistemli yaptığınız işler var mı?
Alışkanlıklar kaderimiz haline geliyorsa, neyi alışkanlık edindiğimize bakalım. Dilimizde nasıl sözcükler var, alışkanlıkla neler söylüyoruz? Problem çözme alışkanlıklarımız neler, içimize atmak, hemen çözüm bulmaya çalışmak, görmezden gelmek ya da başkalarına havale etmek; bunlardan hangisine alışkınız?
Alışkanlıklarımız kaderimiz değildir, çünkü onları edinen de biziz, değiştirecek olan da. Alış-kanlıklar güvenli gelir, denenmiş oldukları için belirsizlikten kurtarır. Ama durağanlaştırır ve dünya değişirken sizin aynı kalmanıza yol açar. Alışkan-lıklarınızı yavaş yavaş ediniriz. Birden bırakmak da zor gelebilir. Onları yavaş yavaş terk edin. Fark ettirmeden. Geldikleri gibi gitsinler. 
Haz veriyor gibi görünse de aslın-da zarar veren alışkanlıklar vardır. Hoşumuza gittiğini düşündüğümüz için, bırakamayız. Alışkanlıklarımızın esiri oluruz. Ger-çekte, siz tercihlerinizi oluşturma hakkına sahipsiniz. Siz alışkanlıklarınızdan daha güçlüsünüz.  Gücünüzü kullanmak, size kalmış. İsterseniz, alışkanlıklarınızı, yani kaderinizi değiştirirsiniz.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 678