SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

ANNELER HAKKINDA...


   Geçen Pazar, anneler günüydü. Annelerin değerinden, anneliğin kutsallığından söz ettik hep birlikte. “Şiddete uğrayan” kadınların bir kısmının da “anne” olduğunu dile getirmeden ama… 
Annelik kutsal mıdır gerçekten? Her kadın annelik iç  güdüsüne sahip midir? Anne doğulur mu yoksa anne olunur mu?
Annelik, hep ölçüte vurulmuştur bu ülkede. “Bu nasıl anne” sorgusu, tüm annelerin ortak kabusudur. Anneliğimiz eleştirilecek diye, kötü anne olacağız diye ödümüz kopar. Erkekler annelerini kutsarken, eşlerini eleştirirler. Herkesin kendi annesi eşsizdir!
Tüm bu sorulara bilimsel olarak cevap arayınca,  araştırma sonuçlarına göre,  anneliğin içgüdüsel olduğunun kanıtlanamadığını görüyoruz. Yani kadınlar anne olarak doğmuyor ama anne olmayı öğreniyor.
Anne olmak nasıl öğreniliyor? Kitabı, okulu var mı? Ne yazık ki yok… Anneliği ilk olarak annelerimizden öğreniyoruz. Karşımıza çıkan ilk anneden yani… Sonra, içinde bulunduğumuz çevrenin değerleri, beklentileri de bize karar aldırıyor. Tam olarak aynı usül gitmesek de, ailemizden gelen kültürü sürdürüyoruz.
Oysa, annelik de öğrenilebilir. Çocuk gelişiminin özellikleri, değişen çevre koşullarına uyum, anne-çocuk ilişkisinde dikkat edilmesi gereken konular, sağlıklı çocuk veya özel eğitime ihtiyaç duyan çocuk, zorlu durumlarla başa çıkma, gelişimi destekleme gibi çeşitli konular, bir eğitim programında ele alınabilir. Evlenirken bir cüzdan veriliyor çiftlere, hukuki süreçleri garantilemeye yarayan, bir de anne-babalık ruhsatnamesi gibi bir belge alınması zorunlu tutulabilir. Sağlık Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı ya da şu andaki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi devlet kurumları, belediyeler gibi yerel yönetimler bu eğitimleri sistemli olarak yürütebilir.
Annelik güzel, annelik özel… Ama anneler melek değildir. İnsandır. İlgiye, özene, desteğe ihtiyaç duyarlar. 
Annelere gerçekten değer veren bir toplum, kendi kalitesini yükseltir. Çocuğa değer vermekten söz ediyoruz ya, bunun temeli anne sağlığı, anne mutluluğu, anne güvenliğidir. Kendini yeterli ve değerli hisseden her anne, bu duygusunu çocuğuna geçirir. 
O`nu  gerçekten sevdiğinizi annenizin hissetmesini sağlayın. Bilmesini değil, hissetmesini. Çocuklarınıza da, annenin nasıl sevileceğini örneklemiş olursunuz. Kendi ailenize özel bir yöntemini bulacağınızdan eminim. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1350