SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

ANNELİK DUYGUSU


Geçen hafta, anneler gününü kutladık. Ortalık sakinleşince, bu konuyu ele almak istedim. 
Bir kavramı kutsallaştırdığımız zaman aynı zamanda “dokunulmaz” kılıyoruz. Bu nedenle, annelik hakkında kutsal sözcüğü, bana biraz “üstünü örtme” gibi geliyor. Annelik, dokunulmaz değil, elle tutulur bir şekilde ciddiye alınması gereken bir rol, bir yaşam becerisidir. Anneler, bu rolün nasıl oynandığını ilk olarak kendi anneleriyle iletişimde, kendileri henüz çocukken gözlemlemişlerdir. Bu rol bazen çok yeterli, doyum verici ve geliştirici olmuştur ama belki bazen de yetersiz olmuştur. Bu yüzden, anneliği annemizden öğrendiğimiz gibi yapmakla yetinip veya “her kadında bulunduğu düşünülen annelik içgüdüsüne” güvenip, “bir çocuğu en çok annesi sever” diye düşünüp,  çocuğun ihtiyaçlarını göz ardı etmiş olma riski de vardır. Yani kısaca, annelik, çok kıymetli olan geçmiş deneyimlerin yanına, yeni bilgiler, yeni beceriler de eklemeyi gerektirir.
Annelik süreci, anneyle çocuğun “ilk karşılaştığı” anda başlar. Bu ilk an, hamilelik haberini aldığınız an olabilir, 9 ay sonraki doğumda bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız an olabilir, bir çocuğu evlat edinmeye karar verdiğiniz an olabilir ya da bu çocuğu ilk gördüğünüz an olabilir. Her anne kendine göre bir “ilk karşılaşma” yaşar. Bu çocuğu büyüteceğini, onunla arasında derin bir bağ oluştuğunu düşündüğü ve hissettiği zaman, anne olmuştur. 
Bazı annelerse, kendi öznel koşulları nedeniyle, çocuklarına karşı ya uzun süre ya da belki hiçbir zaman bu olumlu duyguları hissedemeyebilir. Hayatın bir gerçeği de, her şeyin “olması gerektiği gibi” olmadığıdır… Bu durumlarda yapılması gereken, bu çocuklara uygun bakımı verecek bir ebeveyn desteğini sağlamaktır. 
Annelik, öğrenilebilir. Farkında olarak, bilerek çocuk yetiştirmek için eğitim alınabilir. Anneliğin ne demek olduğu, ne demek olmadığı hakkında, çocukların gelişim özellikleri hakkında, yaşamdaki güçlüklerle baş etme hak-kında, anne-baba olarak nasıl davranmamız gerektiği hakkında ve çocuğumuzu tanımak ve onu kendine tanıtmak için neler yapılması gerektiği hak-kında, bilimsel bilgiyle dolu eğitim programlarına katılabiliriz. 
Bunun için ANNELİK OKULU açıyoruz. Bu okula katılalım. Anne olsak da olmasak da, sağlıklı bir çocuk yetiştirmenin koşullarını öğrenelim. İçinde bulunduğumuz çevreden bağımsız yaşamamız mümkün değil, bu çevreyi de daha nitelikli hale getirmeye çabalayalım. Annelik hakkında gerçekçi, nesnel bilgiler edindiğimiz ve kendi duygularımızı, arzularımızı, hayallerimizi  katacağımız kıymetli zamanları paylaşalım!
Her yetişkin insan, hayatını değiştirmek, geliştirmek, güzelleştirmek için yeterince güçlüdür. Harekete geçmemiz gerekiyor. Çocuklarımıza asıl borcunuz bu, çalışkan ve değişime açık ebeveynler olmak…

  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 877