SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

ARAMIZDA NELER OLUYOR?


   Evlilik deyince aklınıza neler geliyor? Bu sözcük, sizde nasıl çağrışımlara yol açtı? 
Peki, boşanma deyince?  Siz de “parçalanmış aile” diye mi düşünüyorsunuz? “çocuklar” ve “ailenin dağılması” gibi sözcükler de gelebilir aklınıza. Anne-babanın ayrılması, kardeşlerin ayrı düşmesi, malların bölüşümü gibi kavramları da hatırlayabilir-siniz belki. Oysa boşanma, evlilik gibi doğal bir süreç. Bazen, iki kişinin yakınduygusal ilişkilerini sürdüremeyeceklerini hissetmleri ve ikiyüzlülük yapmadan, mutluluk oyunu oynamadan evliliklerini bitirmeye karar vermeleri demek. Bazen eşlerden birinin baskı, taciz ya da şiddet davranışı göstermesi durumunda diğerinin sağlıklı yaşamayı seçmesi demek. Bazen evlilik dışı ilişkiyi, yani üçüncü kişinin varlığını kabul etmeyen eşin bağımsız yaşamayı seçmesi demek. Bazen çocuklarına yeterli ebeveynlik göstermeyen, hatta zarar veren kişinin aile dışına çıkarılması demek. 
Gördüğünüz gibi, pek çok yararı da olabilir boşanmanın. Elbette, genellikle insanlar boşanmak için değil, ömür boyu beraber olmak için evlenirler ama yıllar ilerledikçe, eşler için en iyi fikrin bu olduğu tartışılabilir. İşte bu durumda, katlanmak yerine boşanma fikri daha iyidir.  
Diyeceksiniz ki, kim için iyi? Çocuklar ne olacak? Annesiz ya da babasız mı büyüsünler?
Çocukların yaşadığı en büyük zorluklardan biri, var olduğu halde ortalarda olmayan anne-baba ile yaşamaktır.  Yani varmış gibi olan, ama evde olmayan, evde olsa da çocuklarıyla ilgilenmeyen anne ya da baba, olmasa daha iyidir. Çünkü hep beklentiye ve sonra da hayal kırıklığına yol açarlar.
Her ailenin öyküsü, şiiri, resmi başkadır. İnsanların biricikliği gibi, aileler de biriciktir. O yüzden, çocuklarınıza iyi bir gelecek sağlamak istiyorsanız, her şeyden önce karı-koca olarak ilişkinizin kalitesine dikkat edin. Boşanırken bile, öfke, üzüntü veya suçluluk duygularıyla, tartışarak ve çekişerek değil, iki yetişkin olarak kararınızın sorumluluğunu alıp çocuklarınızın karşısına çıkın. 
Boşanmak yerine çatışmalarınızı çözüp çocuklarınızı birlikte büyütmeniz harika olurdu. Ama bunu yapamıyorsanız, mutsuz anne babalar olarak çocuk büyütmeyin. Çünkü bir çocuğa yapılabilecek en büyük kötülük, ona uygun problem çözme yollarını göstermemiş olmaktır. Birbirinizi suçlamak yerine, biraz kulak verin:  Bu adam benden gerçekten ne istiyor? Bu kadın bana ne anlatmaya çalışıyor? Gerçekten aramızda neler oluyor? Biz daha önce nasıl sorun çözerdik? Bizim ailemizin güçlü yanları nelerdi? Bize birisi yardım edebilir mi?
   Anne-babalığın okulu yok diyorlar ya, bence doğru değil. Öğrenmek isteyene okul da var, kitap da, öğretmen de var. Siz  “aramızda neler oluyor” sorusuna doğru cevap  aramaya niyetlenin, “ne yapsam da olmuyor” diyerek kendinizi kandırmayın yeter ki…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 529