SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • BAŞARININ İLK ADIMI AİLE...

BAŞARININ İLK ADIMI AİLE...


Yarıyıl tatili bitti, okullar açıldı. İkinci dönem boyunca öğretmenler, öğrenciler derslerle, ödevlerle, sınavlarla, notlarla boğuşacaklar, başarılı bir dönem geçirmek için çabalayacaklar. Başarı deyince, aileler çocuklarının daha yüksek not almasını isteyecekler.  Bunu da yine öğrencilerden ve öğretmenlerden bekleyecekler. 
Gerçekte bir öğrencinin başarısında ailenin rolü nedir? Diyelim ki okuma yazma bilmeyen bir anne babayla büyüyen bir çocuk var, bu çocuk aileden başarıyla ilgili nasıl bir yardım alabilir?
Aile, çocuğa yaşamla ilgili tüm kavramların kazandırıldığı temel yaşam çevresidir. Bu nedenle çocuğa da başarma hissini ilk yaşatan kişiler onu büyüten ebeveynlerdir. Çocuk emekleme döneminden sonra ilk adımlarını atacağı sırada etrafına merakla yapar. Atayım mı bu adımı? Düşersem yardım alacak mıyım? İlerlemek için bunu yapmalı mıyım? Elimi tutan olacak mı? Bu iş eğlenceli mi? Zahmetli mi? Sözel olarak soramadığı bu soruları, yüz ifadesiyle anne-babasına yansıtır. Sözel cevaplarınız ise tek başına işe yaramaz. Henüz somut işlemleme döneminde olduğu için, bu soruların cevabını “yaşayarak” almak zorundadır. Onu sözel olarak herşeyin yolunda gideceğine inandıramazsınız. Yapmanız gereken, güvenli bir ses tonu, olumlu bir bakış, yakın mesafede net bir duruş, belki küçük bir dokunuşla onu başarıya yönlendirmek ve bu başarıyı da -abartmadan- alkışlamak, onu desteklemektir. İşte bunu yaşam deneyimi olarak edinen çocuk, hep aynı tutumla karşılaştığında, kendine güvenildiğini anlar ve o da kendine güvenir. İşte artık onu kimse durduramaz. Kendine güvenen bir insanın başarılı olmasını ne engelleyebilir ki! 
İşte başarının ilk adımının ailede atılır dememizin nedeni budur. Aile, başarılı olma iznini ilk aldığımız yerdir. Aile başarılı olduğumuzda takdir gördüğümüz, değerli hissettiğimiz ilk yerdir. Aile bize başarının gerçek değerini hissettiren, başarıyla mutluluk ilişkisini kurduğumuz ilk yerdir. 
Aile bazen de başarısızlığımızın nedenidir. İyi niyetle de olsa, beklentileriyle çocuklarında başarı kaygısına yol açan çok aile tanıyorum. Demem o ki, başarı gibi, başarısızlık da ailede başlayabilir ve bu her yaşta olabilir, üniversiteye hazırlandık-ları sırada bile…
Başarı ve aile ilişkisini konuşmak için, 14 Şubat 2017 Salı günü saat 16.30 da  ilçemizin Lise Konferans salonunda buluşacağız. Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu ve Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu`nca organize edilen bu konferansa okurlarımızı da beklerim.  Birlikte öğrenelim, çocuklarının başarısında ailenin atacağı ilk adımlar nelermiş?
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 568