SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bayram Birlik Beraberlik ve Bağlanma Üzerine

Bayram Birlik Beraberlik ve Bağlanma Üzerine


Bu sayımız bayram günlerinde elinizde. Öyleyse öncelikle bayramınız kutlu olsun, ailece, sağlıkla, dostlukla hep beraber geçirelim bu günlerimizi.

Bayramlarda en çok öne çıkan kavramlar “birlik, beraberlik” olur. Bu kavramlar bana bağlı olduğumuz değerleri, ilişkileri, düşünceleri hatırlatır. Bu vesileyle, daha önce “Bağlanma, Evlilik ve Aile Psikolojisi (Editör: Tarık Solmuş)” kitabında yayınlanan bir yazımdan alıntılarla sesleneceğim size.

Kime bağlıyım ben?

Anneme mi? Her düşünüşümde onu, yumuşacık göğsünde huzur bulmanın özlemiyle burnum sızladığından mı? Her geçen gün içimde ondan bir parçayla daha buluştuğumda buna şükrederek kimiyle vedalaşıp kimiyle yola devam ettiğimde, annemin bunu anlayıp onaylamasından mı? Onun yüce gönüllüğü karşısında kendimi bazen çok yetersiz hissetmemden mi?

Kime bağlıyım ben?

Kızıma mı?  Onu büyütürken, onunla beraber gelişirken varlığıyla bana duyurduğu kıvançtan mı? Yaşamım boyunca katıksız bir dostluğu paylaşacağımıza beni inandırmasından mı? Kendi yolunu bulma çabasında her ihtiyaç duyduğunda beni arayarak kendimi güvenilir  hissettirmesinden mi?

Kime bağlıyım ben?

Eşime mi?  Yaşamımın anlamını bulmada bana katkısı için ona duyduğum minnetten mi? Sorgulamadan, yargılamadan, bencilce sahiplenmeden kurduğumuz ilişkimizi özenle koruduğundan mı?

Kime bağlıyım ben?

Dostlarıma mı? Dünyaya gözümü açtığım günden beri hayatımdalarmış ve beni hiç terketmeyeceklermiş gibi hissettirdiklerinden mi? Uzun zamanlar boyu gitmesek-gelmesek de, konuşmasak-görüşmesek de, her telefonda, her buluşmada yeniden yeşerttikleri güven, yakınlık, coşku duygularından mı?

Kime bağlıyım ben?

Mesleğime mi?  Çalışmanın ve üretmenin hazzını, nefes alır gibi doğal bir şekilde hissetmemi sağladığından mı? Kendimi tanımak ve geliştirmek, değiştirmek için gereken çabayı göstermeme kaynaklık edişinden mi?

Kime bağlıyım ben?

Doğduğum, büyüdüğüm  yere mi? Beni kimliklendiren, yaşamanın çeşitli hallerini öğreten, yaşım, mesleğim, statüm ne olursa olsun bana hep “onların kızı” olduğumu hissettiren akrabalarımın, komşularımın olmasından mı? Bu hesapsız sevmelere duyduğum özlemden mi?

Kime bağlıyım ben?

Ülkeme mi? Dünyayı fütursuzca, yalanla, ikiyüzlülükle, hırsla, bencillikle sömürenlere karşı direnen halklara komşu coğrafyasıyla, barış ve eşitlik içinde yaşayacağımız bir dünya için mücadele eden insanlarıyla beni gönendirdiği, umutlarımı arttırdığı için mi? 

Tüm bağlılıklarımı benliğimde barındırmakla güçlüyüm. Bağlılıklarım beni ben yapıyorlar. Bağlılıklarım bana kendimi özel hissettiriyorlar. Sevildiğimi, sevebildiğimi, işe yaradığımı,  başkaları için varlığımın anlamı olduğunu, bu dünyada gidecek bir yerim olduğunu, insandan hiç umut kesilmeyeceğini hatırlatıyorlar.

Bağımlılığı aşmış, bağlanma duygusunun derinliğinde buluşmuş olmayı diliyorum. Haftaya buluşmak üzere.

Haftaya kadar ödev: Bayramda ödev yok.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 989