SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.03.2019

Beni böyle sev


Geçen haftaki ödevimizi hatırlayalım: “Kendinizin reklamını yapacak olsanız, neyle övünürdünüz? İnsanlar sizinle birlikte olmayı neden tercih edebilirler?” Bu konuyu düşünmenizi  ve yazmanızı önermiştim. Ödevini yapanların sonuçları kendinde saklı. Şimdi, hep birlikte değerlendirme yapalım.

İnsanlar sizi neden ve nasıl sevsin, saygı duysun istersiniz? Dürüstlüğünüz, çalışkanlığınız, yardımseverliğiniz gibi kişilik özellikleriniz yüzünden mi, mesleğiniz, ünvanınız, statünüz, gücünüz yüzünden mi, anne-baba, hala, teyze, dayı amca olmak gibi çeşitli akrabalık ilişkileri nedeniyle mi, öğretmen, yönetici, patron ya da iş adamı/kadını olduğunuz için mi? Sevgi ve saygıyı neden hak ediyorsunuz sizce? Peki, saygı duyulmaması gereken insanlar da var mıdır?

 Tüm İnsanlar Saygıdeğer midir?

Bu soruya kendi cevabınızı verin. Benim düşünceme göre, tüm insanlar saygıdeğerdir. Belki sizin saygı duymadığınız insanlar vardır ama onlara da başkaları saygı duyabilir. Siz de saygıdeğer biri olduğunuzu düşünürsünüz, değil mi? Gözlerinizi birkaç saniyeliğine kapatıp düşünün: Dünyada size saygı duymamasına  izin verdiğiniz kimse var mı? Yoksa, “hatalarım varsa eleştirebilirler ama saygısızlığı kabul etmem” mi diyorsunuz? Sanırım içimizdeki sesler, saygı görme ihtiyacımızı hatırlatıyor. Tüm insanların varlıklarını onaylatma ve olumlu mesajlar almaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle, eleştiri  kabul edebilecek duruma gelsek bile, saygısızca davranılmayı kabul etmeyiz. Böylece kişilik bütünlüğümüzü korumuş oluruz.

Olduğumuz gibi sevilmek…

İnsanlar birbirlerine ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaşırken açık olmakta zorluk çekebilirler. Beğenmediğimiz yanları söylersek kırmaktan çekiniriz, söylemezsek ikiyüzlü, yalancı olmaktan çekiniriz. Dürüstlükle nezaket arasındaki  bu çatışma,  insanların kendini olduğu gibi ifade etmesini engellemektedir. Bu yüzden de, başkasını olduğu gibi kabul edebilmekte, güçlük çekeriz.

Kısacası, “beni böyle sev seveceksen” demek kolay da, bunu yapabilmek zordur. Haftaya, “dürüstlükle nezaket arasında kalmak” konusunda söyleşeceğiz. O zaman dek insanları ve özellikle çocuklarımızı olduğu gibi görebildiğiniz ve kabul edebildiğiniz bir hafta geçirmenizi diliyorum.

 

 

   Haftaya kadar ödev: Çevrenizde saygı duyduğunuz kimler var? Onlara hangi özellikleri nedeniyle saygı duyuyorsunuz? Hafta boyunca bu kişilerle iletişim kurup, neden onlara saygı duyduğunuzu açıklayın. Sizin için neden değerli olduklarını anlatın.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1298