SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bir Doğumgünü Dileği: Sevginin Önünde Eğil Kızım…

Bir Doğumgünü Dileği: Sevginin Önünde Eğil Kızım…


“Bütün insanları dostun bil, kardeşin bil kızım

                                                          Sevincin ürünüdür insan, nefretin  değil kızım,

                                                          Zulmün önünde dimdik tut onurunu

                                                          Sevginin önünde eğil kızım…”(Ataol Behramoğlu)

                Bugün doğumgünün. Sen yeryüzüne gelmeye karar vereli 11 yıl olmuş. Bütün bu zaman içinde seni tanıyan herkese sevinç verdin, neşeli, hareketli, paylaşmayı seven, duyarlı bir çocuk oldun. Seni tanıyanlar,  oluşturduğun  sevgi çemberinin içine giriyorlar hemen, gülümsemene karşılık veriyor, seni kucaklamak istiyorlar.  Ailen, arkadaşların, öğretmenlerin, herkes seninle zaman geçirmekten zevk alıyor. Senin olduğun yerde herkes kendini değerli hissediyor.

                Canım kızım, sen tüm bu özelliklerinle yaşamayı, böyle büyümeyi tercih ettin. Bundan sonra da, sevgi ve    huzur dolu, saygın bir yaşam sürdürmeni diliyorum. Bununla birlikte, sana bazı önerilerim var. Belki işine yararlar, ne dersin?

                Senin ilişkilerinde ölçütün sevgi-saygı olsun her zaman. Ama bil ki, sen böyle olunca herkes böyle olmayacak. Bazı insanlar sevgisiz büyümüş ve sevgiyi paylaşmayı öğrenememiş olacak. Sevgine, özenine karşılık alamayacaksın. Hayal kırıklığı yaşayacaksın. Başına gelenlere üzülecek, öfkeleneceksin. Böyle durumlarda, öncelikle duygularına sahip çıkmanı öneriyorum. “Ne kızıyorsun” ya da “boşver üzülme” diyenlere karşı çık. Zaten yaşanmış olan duyguların yok sayılmasına izin verme. Ama üzüntünü de öfkeni de, endişelerini de, hatta sevinçlerini de kontrol edebileceğini unutma.  Duyguların seni değil, sen duygularını yönetirsin. Bu gücün ve yeteneğin var.

                Hayatta hiç yalnız olmadığını bil. Her zaman, seninle ortak hareket edecek insanlar bulabilirsin. Sadece aramaya devam etmen gerekir. Vazgeçmemen, kararlı olman gerekir.

                Azla yetinme. Çünkü o zaman kendini indirgemiş olursun ve bir süre sonra kendine öfkelenirsin. Bunu fark etmezsen de, öfkeni başkalarından çıkarmaya çalışırsın. Yeteneklerini geliştirebileceğin her fırsatı kullan.          Bir şeyleri anlamaya, öğrenmeye çok hevesli bir çocuk oldun hep. Gözlerini kocaman açarak, “gerçekten mi” diye şaşırırdın. Bunun tadını hiç unutma. Her zaman   şaşırabileceğin, yeniliklerle karşılaşabileceğin ortamları tercih et. Aynı şeyleri yaparak yaşamak, tüketir.

                Hangi mesleği, hangi işi yaparsan yap, şevkle, enerjiyle çalış. Hayat seni çok hoşlanmadığın işleri yapmak zorunluğunda bırakırsa da, olanı olduğu gibi kabul et. Değiştiremeyeceğin şeylerin sorumluluğunu tek başına alma. Çünkü bu da tüketir.

                Korktuğun zamanlar olacaktır, korkunu da sahiplen, bunu ancak cesur insanlar yapabilirler. Endişelerimiz bizi aynı zamanda tedbirli yapar. Ama endişelerini kontrol etmekte zorlanırsan, yardım istemeyi unutma.

                Sevgi Deniz’i, güzel kızım, sen biriciksin. Her insan gibi. Sana kendini kötü hissettirenler olacaktır hayatında, onların asıl derdi kendileriyledir, unutma.

 Her zaman, ne kadar değerli olduğunu hatırla. 

 

                 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 599