SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.03.2019

Biz Bir Aileyiz


AİLECE…

özden yılmaz bilgin

psikolojik danışman/psikoterapist

olgupd@gmail.com

 

 “Biz Bir Aileyiz”

Aile deyince aklınıza ne gelir? Zihninizde ilk uyanan çağrışım nedir? Aile sizin için ne anlam ifade ediyor? Sizin ailenizde kimler var? Anneniz babanız kardeşleriniz mi, eşiniz çocuğunuz torunlarınız mı? Hepsi mi? Kaç aileniz var?

Bu sorulara ne cevap verdiğiniz sizde saklı. Hiç kimsenin cevabının diğerlerine benzemediğinden eminim. Ama ailenin bir tanımını yapacak olursak, ortaklaşmamız gereken noktalar var: Aile bireylerden oluşur, ailedeki bireylerin hem tek tek, hem de ailece refahı gözetilir, aile bireyleri bu refaha sahip olmak için ortak yaşam planları oluşturmak ve aynı yolda birlikte yürümek durumundadır. Kısaca, ortak bir geçmişe sahip, ortak bir geleceğe yürüyen insanların yaşadığı, bir toplumsal çevredir aile.  Kimi ailelerde bu çevre daha geniştir, kiminde daha küçük. Ama ne zaman birlikten, beraberlikten, başarmaktan, mutluluktan, saygıdan, sevgiden, dostça ve koşulsuzca ilişki kurmak ihtiyacından bahsediliyorsa, -bu konuşan kişi ister bir şirketin patronu olsun, ister bir okul müdürü olsun, ister bir örgüt yöneticisi,  mahalle muhtarı ya da başbakan olsun, “biz bir aileyiz” diye söze başlanır. 

Biz içine doğduğumuz aileyi seçemeyiz ama hayat arkadaşımızı (az-çok) kendimizin seçme olanağı vardır. Yeni oluşturduğumuz ailenin yapısını, niteliğini, kurallarını ve sınırlarını kendimiz belirleyebiliriz.  Her ailenin kendine özgü bir yapısı vardır, bunun yanı sıra ailelerin ortak temel gereksinimleri vardır. Ailedeki bireyler “değerli olma” duygusunu hissetmeye, “güven” içinde olduğunu anlamaya,  birbirlerine karşı “yakınlık ve dayanışma duyguları” taşımaya, “sorumluluk” duymaya, “zorluklarla mücadele ederek onların üstesinden gelmeyi” öğrenmeye, “mutluluk ve kendini gerçekleştirme” ortamı içinde yaşamaya ihtiyaç duyar.

Bu ihtiyaçların nasıl giderildiğini, ilk olarak içinde büyüdüğümüz ailede gözleriz. Biz çocukken bizim evde işler nasıldı? Anne-babamız birbirlerine nasıl davranırdı?  Çocuklarına nasıl davranırdı? Biz kaçıncı çocuktuk? Ailede başka büyükler varsa, onların ailemize nasıl bir etkisi vardı?

Tüm bu sorulara verdiğiniz cevapları gözden geçirin. Bugünkü yaşantınızla karşılaştırın. Neler fark ediyorsunuz?

Ailelerde  zaman zaman işler yolunda gitmeyebilir. Çocuklar büyürken, çevremizdeki yaşam değişirken, umulmadık afetler, travmalarla karşılaşırken, sorunlarla baş etmede güçlük çekebiliriz. Kendimizi korumak, aile dengemizi ayakta tutmak, çocuklarımızın sağlıklı gelişimini desteklemek için yardıma ihtiyaç duyabiliriz.

Artık Karasu’da bu ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir kurum var. Olgu Psikolojik Danışma Merkezi’nde çocuk, genç ve yetişkinler için gerek bireysel gerekse çift ve aile terapisi hizmetleri sunuluyor. Bu sürecin bir parçası olarak, sizinle her hafta Karasu Haber’de, “AİLECE” sütununda buluşacağız, aileler ve bireyler için sağlıklı ruhsal gelişimi destekleyici bilgiler vereceğiz, sorularınız olursa cevaplayacağız.

Karasu benim “Büyük Aile’mdir. Bu aileden 12 yaşındayken, okumak için ayrıldım. Sonra hep “misafir” oldum. 35 yıl sonrasında, yeniden Karasu’da yaşayan bir Karasuluyum. Size daha yakın olacağım için çok mutluyum. Haftaya görüşürüz.

Haftaya kadar ödev: Her sabah yüzümüzü yıkadıktan sonra aynaya bakıp kendimize gülümsüyoruz. Sadece bu kadar.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1389