SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.08.2019

BOŞLUK...


Çocuğunuza kitap okuyor ya da çocuğunuzla birlikte kitap okuyorsunuz değil mi? Böylece onunla birlikte farklı farklı düşünce, duygu bulutlarının içinde geziniyor, yeni şeyler keşfediyor ve eğleniyorsunuz… Çocuğunuz henüz okuma yazma bilmiyorsa, siz okurken o da resimlerine bakıyor. Tabi kitap resimli bir kitapsa… Okul öncesinde çocuk kitaplarının resimli omasının, sayfada bir-iki cümleden fazla olmamasının daha tercih edilir olduğunu da biliyorsunuz sanırım… Çocuklar böylece kendi görsel algılarını harekete geçirirken sizin okuduğunuz cümlelerle de bir birleştirme yapabilir ve dikkatlerini toplayarak sizi dinleyebilirler. Belki resimler hakkında konuşabilirsiniz onunla ve sorularına birlikte cevap ararsınız.
Bu hafta size “Boşluk” isimli bir kitabı tanıtacağım. Nesin Yayınevince yayınlanan kitap, Anna Llneas`dan çeviri. Hikayenin kahramanı Julia, günün birinde içinde oluşuveren boşluğu nasıl doldurabileceğini araştıran küçük bir kız. Kitap bize bu konuda Julia`nın çabasını ve ulaştığı sonucu anlatıyor. 
Hepimizde var olabilir bu boşluk…. Hayatımız akıp giderken yaşadığımız bazı olayların zorluğu, içimizde bir boşluk açılmış gibi hissettirebilir. Belki bir hastalık, belki bir kayıp ya da evinden ve yaşadığın şehirden taşınma, sevdiklerinden ayrı düşme gibi çeşitli sorunlar yaşarız. Duygularımız olumsuzlaşır, çaresiz, çözümsüz hissederiz. Kendimizi nasıl onaracağımızı bilemeyiz. Sonra, zaman bize yardımcı olur. Sahip olduğumuz güçlü yanlarımızın, ulaşabileceğimiz kaynaklarımızın farkına varırız. Bu dünyada yaşamayı başarmış olmanın gücünü ve hazzını hatırlarız. Yalnız olmadığımızı anlarız. Aslında yalnız değiliz. Sadece öyle zannediyoruz. Kendimize yeni bir gözle bakarız.
Julia bunu nasıl yapmış? Kitabı okuyun. Ailece okuyun. Hepinizin kendi boşluğunu nasıl doldurabildiğinizi farkedin. Yeni yollar bulmak için birbirinize yardım edin. 
Her boşluk dolar, ama neyle? Yararlı, onarıcı, sağlıklı, umut verici şeylerle doldurmaları için çocuklarınza yardım edin. Kitap okumak, birlikte zaman geçirmek ve birlikte keşfetmek gibi şeylerle…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 182