SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 17.10.2018

CESUR OLMAK KOLAY MI?


 “Dürüst olmak kolay mı?” diye sormuştum geçen haftaki yazım-da. Okuyanlar, “kolay değil, dü-rüst olmak cesaret istiyor” dedi-ler. Demek ki, cesur olmak da zor, diye düşünüyorlardı. Peki, ger-çekten de cesur olmak kolay mı?
Cesaret, içinde bulunduğumuz çevrede şekillenen, inançlarla, düşüncelerle, duygularla harmanlanarak davranışa dönüşen bir yaşam becerimizdir. Sözlükteki tanımı, “yüreklilik, korkusuzluk, atılganlık, yiğitlik”. Yani, her insanda bulunamaz gibi gelebilecek, ama hepimizin sahip olmak isteyeceği özellikler.  Peki, cesur olmak neden kolay değil?
Cesaret, riskleri göze almayı gerektirir. Ama göze alınan risklerin insan yaşamı için olumlu, anlamlı bir sonuç vermesi durumunda bu davranış “cesaret” olarak tanımlanır.  Hiç kimse Hitler`i “ tüm dünyaya savaş açtı, ne cesur adamdı” diye  hatırlamıyor. Kendi ülkesinin yıkımına,  başka halkların ölümüne yol açmış birinin korkusuzluğu, örnek alınmıyor. Örnek aldıklarımız, yok etmek için değil, korumak için, bağımsız ve onurlu yaşamak için mücadele edenler oluyor. 
Peki nasıl cesur olur insan? Cesaretin göstergeleri nelerdir ve nasıl oluşur?
Cesur insan, “gözükara” insan değildir, onu belirtelim öncelikle. Ne istediğini bilen, isteklerine ulaşmak için sahip olduğu kaynakların farkında olan ve kendi yeterliliklerinin ve sınırlarının farkında olabilen insandır. Yani gerçek cesaretin kaynağı kişinin içindedir, özündedir. Dışarıdan alınacak destekle gösterilen cesaret, genellikle kısa sürelidir.
Cesarete genellikle, aşılması gereken bir engel, çözülmesi gereken bir sorun, yüzleşilmesi gereken bir acı, keder ya da zorluk karşısında ihtiyacımız olur.  Ne kadar cesur olduğumuzu düşünmeden gelip geçer ömrümüz belki de. Bunu anlamak için yetişme koşullarımıza bakmalıyız.  Yürümeye ilk başladığımızda kendi başımıza adım atmamız ne kadar desteklendiyse, çıkmaya çalıştığımız merdivenin basamaklarını sonuna kadar denememize ne kadar sabredildiyse,  bir üzüntümüzü ya da acımızı hissetmemize ne kadar izin verildiyse, öfkemiz ne kadar ciddiye alındı ve saygı duyulduysa ve en önemlisi, korktuğumuzda ne kadar güveneceğimiz insanlar arasında olduğumuza inanabildiysek, işte o kadar cesuruz şimdi. 
Çocuklarınızı cesur yetiştirin. Onlara güvenin ve kendilerine güvenmeleri içim destekleyin.  Cesaret, akıllı insanların işidir. Düşünerek, planlayarak, bir amaca sahip olarak hareket eder eder cesur kişiler. Bunu da en küçük yaşlarında öğrenmeleri gerekir. Çünkü cesaretin temeli inanmaktır. Çocuklarınız için endişelenmek yerine onlara inanmayı seçin. Küçük yaşlarından itibaren çocuklarınıza inanırsanız sizi hayal kırıklığına uğratmayacaklardır. Onlara inanırsanız, koca yürekli, kararlı, cesur bir çocuk büyüttüğünüzü göreceksiniz. 
Değilse, kendi başlarına cesaretli olmalarını beklemeyin. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 408