SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.08.2019

ÇOCUĞUN İNSAN HAKLARI


 Bugün, 10 Aralık Çarşamba, Dünya İnsan Hakları günü. Geçen hafta gazetemizin çıktığı gün de engelliler günüydü. Daha önceki hafta öğretmenler gününü kutlamıştık. Her hafta bir konu, bir etkinlik ve bunlara bağlı olarak demeçler, açıklamalar, kutlamalar, söyleşiler yer alıyor yazılı ve görsel basında. Böylece vicdanlar temizleniyor, şikayetler yükseliyor, biraz da eğlence katılıyor işin içine, haydi, gelecek yıla kadar idare ediyor! Gerçekçi projeler, somut planlamalar yok. Geçen hafta Belediye Başkanı Mehmet Bey engelliler için hayatı kolaylaştıracak şekilde hareket ettiklerini açıklamış mesela, bir sayfa öncesinde ise belediyenin engelli çalışanı Hicran Hanım kaldırımların, merdivenlerin, yolların yarattığı güçlükten, taleplerinin ikinci plana atılmasından söz etmiş. Merak ediyorum, Mehmet Bey belediye başkanı olarak kendi bünyelerindeki engellilerle bir çalışma yapıyor ya da hiç bir araya geliyor mu acaba? Belki de geliyordur, ne güzel. Ama değilse, gazetelere demeç vermekle engellilere saygı duyulmuş olmuyor. Ancak, Hicran Korkmaz`ın yazısında açıklandığı gibi, ayrımcılık sürdürülmüş oluyor. 
Neyse, ben konuyu kendi çerçevem içinde ele almaya devam edeyim. Yani aile açısından, engelli hakları, insan hakları gibi konuların anlamı üzerinde duralım. 
İnsanın en temel hakkı yaşam hakkıdır. Herkesin eşit fırsatlara sahip olduğu, hiçbir nedenle ayrımcılık yapılmayan bir dünyada yaşamak hepimizin ihtiyacı. Ama böyle bir dünyada yaşamıyoruz. Çocuklarımızı böyle bir çevrede büyütmüyoruz. Oysa çocukları ihmal etmeden, sevgi ve güvenle büyütmek insanlık görevimiz. Yani sadece anne-babanın değil, tüm toplumun, tüm dünyanın sorumluluğu bu. 
Aile, insan haklarını en önce gözlemlediğimiz yerdir. Dünyanın nasıl bir yer olduğunun ilk deneyimi ailede yaşanmaktadır. Dünya güvenilir bir yer mi? Ben bu dünyada güvende miyim? Ben güvenilir biri miyim? Çocuklar bu sorulara ilk cevapları ailede alırlar. Ailenin ekonomik ya da sosyal olanakları, bir çocuk için hiçbir şey ifade etmez. Onun varsa yoksa aradığı şey, değerli, yeterli bir birey olduğunun onaylanmasıdır. Sizin yapabileceğiniz en büyük insan hakkı ihlali de, bir çocuğa iyi davranmamak, ona güvenmemek ve onu eleştirerek, suçlayarak büyütmektir. Çocuklara yetersizce tepkiler vermeye kimsenin hakkı yoktur, kendi güçlerini kullanamayacakları yaşta onların üstünden güç denemesi yapmak insan hakkına aykırıdır.
 Her fırsatı kullanarak çocuklarınızın gözlerinin içine bakın. Onların en derin, en gerçek duygularını orada görürsünüz. Onlara eğitim vermek istediğinizde, sadece akıl vermeyin. Onları dinleyin. Çocuklarla utandırmadan, suçlamadan, gözlerini kaçırmalarına yol açmadan konuşmayı başarın. Yoksa ilerde bu yaralanmayı gidermek çok ama çok güç olacaktır…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1019