SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

Çocuğunuzla Söyleşin…


         Size  çocuk gelişimi konusunda rehberlik edecek  “Çocuğunuzla Söyleşin” isimli  yeni  bir kaynak tanıtmak istiyorum bu hafta. Prof. Dr. Şermin Külahoğlu’nun kitabının önsözünde, şunları yazdım:

“Söyleşmek” deyince aklıma anlatan ve dinleyenin gönüllü birlikteliği gelir. Söyleşideki kişiler birbirine ilgi gösterir, iletişim tek yönlü değildir, konferans veren yoktur, bilirkişiler yoktur,  herkes bir şeyler söyler. Konuşma zevklidir, taraflar hoşnuttur. “Aramızda söyleşmek” diye bir deyim de var kültürümüzde.  İşte bu kitap, tam da bunun için yazılmış, çocuğunuzla aranızda söyleşin diye… Anlatmanın, tembihlemenin, açıklamanın dışında bir şey yapın, söyleşin. Söyleşin ki, çocuğunuz sizinle bir ve birarada olmanın tadına varsın.

Bu neden önemli? Yazarımız Prof. Dr. Şermin Külahoğlu diyor ki, “Çocuklarının sorularını yanıtlayan, onlara uymaları gereken kurallar koyarken, bunları akılcı kanıtlarıyla açıklayarak yapan, çocuklarının davranışlarını anlamaya çalışan, kısaca çocuklarıyla iletişim içinde olan anne babalar, kendileri gibi iyi konuşan çocuklar yetiştireceklerdir. Onların çocukları, okul yaşından önce, yaşıtlarınkine göre daha gelişmiş bir dil, daha zengin bir sözdizimi ve kelime bilgisine sahip olacaklardır. “Çünkü, belki, sanıyorum…” gibi sözcüklere ve kapsamlı cümlelere aile içinde yatkınlık kazanmış olan çocuklar, okulda kullanılan dile daha yatkın ve okul dünyasının istemlerine hazırlıklı olarak öğrenimlerine başlarlar.” Kısaca, ne ekersek onu biçeriz.  Her tohum, yeterince zengin minerallerle dolu bir toprakta, daha gür yetişir.

Çocuklar, yaşam becerilerini ebeveynlerinden edinir. Peki, ebeveynler yeterli donanıma sahip değilse?  O zaman araştıracaklardır, “nasıl daha sağlıklı ebeveyn tutumlarına sahip oluruz, kime danışmalı, ne okumalı?”

Elinizdeki kitap işte bu ihtiyaca yanıt veriyor. Bebeklikten başlayarak ergenlik dönemi sonuna  kadar çocuk büyütmenin her türlü inceliğiyle ele alındığı, evde, sokakta, okulda karşılaşılacak çeşitli sorunlarla başa çıkmanın yollarının anlatıldığı sayfaları bir solukta, bir macera romanı okur gibi okuyacaksınız. Çocuk büyütüp büyütmemeye karar vermek isteyenler, doğum yapmaya hazırlanan anneler, çocuğunu heyecanla bekleyen babalar, ikinci çocuklarını daha bilinçli büyütmek isteyen ebeveynler, çocuk gelişiminin aşamalarını öğrenerek mesleklerinde yeterli olmak isteyen öğretmenler, çocuk gelişimi alanının uzmanları ve kendini de daha iyi tanımak isteyen tüm yetişkinler için bir rehber kitap bu. Üstelik sizi görevlerle ve komutlarla korkutan bir dille değil, kendi yeterliliklerinizi hatırlatan, kendinize güveninizi tazeleyen bir üslupla yazılmış bir kitap bu. Okuyunca, bir çocuk büyürken dünya her gün nasıl yeniden keşfedilir, bunu fark edeceksiniz.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 433