SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019

ÇOCUK VE TATİL    Çocukların en sevdiği zaman dilimidir “tatil”. Neden böyledir peki? Sadece ders çalışmayacakları için mi? “Sorumsuz” olmayı sevdikleri için mi? Tembellik edebilecekleri için mi? Daha çok uyuyabilecekleri için mi? 
    Tüm bunların payı olsa da çocuklar tatili en çok, kendilerini “özgür” hissedebilecekleri için severler. Onlar, dünyayı tanımak, yeni şeyler denemek, kendilerini keşfetmek ve tüm bunları korkmadan, suçlanmadan, eleştirilmeden yapabilmek isterler. Tatil demek, arkadaşlarıyla birlikte başarının değil eğlencenin peşinde koşmak demektir çocuklar için. Yani zorunlulukların değil, tercihlerin söz konusu olduğu günler, saatler demektir.
    Siz ve çocuğunuz için tatil ne anlama geliyor peki? Çalıştığınız için çocuğunuz yine evde hafta sonunu mu bekliyor? Gidebileceği bir yaz okulu ya da etkinlik programı yaptınız mı? Arkadaşlarıyla sokakta oynama olanağı var mı?
    Peki kitap okuyan bir çocuğunuz mu var yoksa aklı hep bilgisayarda mı? Cep telefonundan sürekli internette mi geziniyor? İnternet oyunlarıyla saatler mi geçiriyor? Artık günlük hayatın vazgeçilemez parçası olan teknoloji, çocuğunuzu esir mi aldı? 
    Tüm bunlar canınızı sıkıyor olabilir.  Çocuğunuzu tatilde de olsa, düzenli ve planlı olması, kitap okuması ya da derslerine de göz atması için uyarıyor olabilirsiniz. Size “bunları yapmayın” demek istemem. Ama dengeli davranın. Çocuğunuzun esnek bir zaman diliminde olduğunu hissetmesini, “rahat” olmasını, yeniden başlayacak okul dönemi için enerji toplamasını sağlayın. 
    Çocuğunuzla zaman geçirin. Tatillerden geriye kalan, aileyle daha fazla beraberlik, birlikte yeni yerler, yeni eğlenceler keşfetmek olsun. 
    Çocuklarınızın sağlıklı kişilik gelişiminin güvencesi, “merak edebilen”, gerçekten anlamaya ve öğrenmeye çalışan insanlarla bir arada olabilmeleridir. Onları sanat, bilim, spor kurslarına yönlendirin. Bir çocuk, içinde yaşadığı dünyayı tanırsa kendini daha güvende 
Hisseder ve onu değiştirmek 
Ve geliştirmek için çaba göstermek ister. Ama 
Odasıyla mutfak arasında, bilgisayar ekranıyla 
Televizyon ekranı arasında gidip gelen bir çocuk için, dünya bu kadardır! 
    Çocuklar için yapacağımız her şey ülkemizin sağlıklı, mutlu geleceğine olan inancımızla ilişkilidir. İnancımız olmadan hiçbir şeyi başaramayız! Karasu`da genç ve enerjik, çocuklarına sevgi ve ilgiyle bağlı tüm anne-babalara seslenişim bu...                                                

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 248