SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

ÇOCUKLAR İÇİN


 Yazın ortasındayız. Havalar sıcak. İşe gitmek zor, evde kalmak zor. Karasu gibi denize kıyısı olan şehirlerde bile bunalıyorsunuz.
Hele bir de çocuksanız, yani kendi başınıza hareket edemeyecek, büyüklere bağlı kalacak yaştaysanız, belki de canınız daha çok sıkılıyor! Yeni ve farklı bir şeyler yapmaya ihtiyaç duyuyorsunuz! 
Yetişkinler her zaman “her şey çocuklar için, onların geleceği için” derler. Öyleyse, yaşamın her alanında önceliği de çocuklara vermemiz gerekir, öyle değil mi? 
Peki bunu yapabiliyor muyuz? 
İkisi de Deniz ismini taşıyan  4 ve 8 yaşlarındaki yeğenlerimi plaj girişindeki lunaparka götürdüm. Kalabalık ve aşırı gürültüden hiç söz etmesem de olur, lunaparklar genellikle öyledir. Ama eğlence araçlarının tekdüzeliği, sadece elinizdeki biletle ilgilenen görevliler, 3 yaştan 23 yaşa kadar herkesin dar bir alanda eğlenme-ye çabalaması katlanılır gibi değildi. Başka lunapark da olmadığından, çocukları eğlendirmeye çabaladık!
Diyeceksiniz ki, Karasu`da çocukları lunapark`tan başka, nereye götürebilirsiniz?
Ben de derim ki, sevgili Serdar Muti`nin yaptığı gibi, deniz kıyısında ya da nehir kenarında kamplar oluşturup ya da geziler düzenleyip çocuklarınızı Karasu`daki harika doğayla buluşturabilirsiniz! “Ağaçları tanıma” etkinliği yaptırıp, çocukların çeşitli bitkileri ve ağaçları incelemesi-ni, işlevlerini  öğrenmesini sağlayabi-lirsiniz! Güzelim kumsalımızda çocuk-larla kumdan kaleler, evler, yollar oluş-turup yaratıcılıklarını geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. İlçemize bağlı köyleri ziyaret ederek geleneksel kültürümüzü gözlemlemelerini sağlayabilirsiniz. Maden deresinde dere içi yolundan yürüyüşle şelaleye ulaştıklarında onları bu büyük başarıları için yüreklendirebilirsiniz!
Hala bir ilçe kütüphanemiz var, yenice ziyaret etmedim ama tabelasını gördüm. Kütüphane kültürü geliştirmeleri için yaz dönemi neden bir fırsat olmasın?
Her şey çocuklar için demek kolay, bence yapması daha da kolay! Çünkü çocuklar, büyükler gibi beğenmezlik etmezler, siz bir çaba gösterirseniz onlar on kıymet bilirler. Çocuklara güvendiğim her zaman onların da bana güvendiğini ve işbirliği yaptığını gördüm. Bu düşünceyle başlattığımız yaz okulumuza “kendini keşfeden küçük adımlar” adını  vermemizin nedeni buydu: Biz onları tanımaya çabaladıkça, çocuklar gelişip güçleniyorlar ve umutlu olmayı, yaratıcı olmayı başarıyorlar.
Siz bu haftaki gazetemizi okurken biz çocuklarımızla çamurdan heykeller, suluboyalarla resimler, doğada dans, ağaçlarla söyleşi etkinlikleri yapıyor olacağız. İnanıyorum ki, bu yaz hayat onlar için biraz daha farklı olacak. Oyun oynayarak, eğlenerek, keşfederek hiç sıkılmadan zaman geçirmeyi deneyimleyecekler ve kendilerine güvenleri artacak. 
Sizin de istediğiniz bu değil mi? Madem “her şey çocuklar için”…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 994