• Ana Sayfa
  • »
  • ÇOCUKLARIMIZI NASIL KORUYALIM?

ÇOCUKLARIMIZI NASIL KORUYALIM? Bir çocuğu yaşamın güçlükleri ve risklerinden tamamıyla uzak tutmak imkansızdır. Çünkü çocukluk, en çok incinebilir olduğumuz zamanıdır hayatımızın, en güçsüz olduğumuz, en çok korunmaya ihtiyaç duyduğumuz! Bu konuda da sadece anne-babaların değil, diğer tüm yetişkinlerin ortak sorumlulukları vardır. Çocuklarımız biz istediğimiz için, biz bu sonucu sağladığımız için dünyaya gelirler ve sadece anne babası değil, tüm toplum, tüm insanlık sorumludur çocukların sağlıklı gelişiminden.  

Çocuklarınızı nasıl koruyacağınıza gelince;

Çocuklarınıza kötü sözlerle, olumsuz cümlelerle hitap etmeyin. Öz saygısını zedelemeyin. Çünkü özsaygısı yüksek olan çocuk, istemediği kişilere hemen dur diyerek, kendine zarar verilmesini durdurabilir.

Çocuğunuzu dünyadan habersiz yetiştirmeyin. Onu pamuklara sarmalayıp, koruyup kollayarak yetiştirirseniz yaşadığı olumsuzluklara tepkisi aşırı olur ve daha fazla zedelenip acı çeker. Ona, dünyadaki zorlukları, acıları yaşına uygun şekilde, dürüstçe açıklamanız gerekir.

Çocuklarınızın içinde bulunduğu çevreyi kontrol edin. Saldırgan yetişkinlerden,   huysuz yaşlılardan ya da yetersiz öğretmenlerden uzak tutun.

Unutmayın, önemli olan, onların kendini tehlikeden uzak tutabilen çocuklar olmaları için çabalamanızdır, kimseyi memnun etmek zorunda olmadıklarını onlara iyi anlatın. Sadece sevdikleri ve güvendikleri kişilerle yakınlaşmalarını sağlayın.

Çocuğunuzun kişilik gelişimini güçlendirin. Bunun için sanattan ve spordan faydalanın.

Çocuğunuza, güçlüklerle mücadele ederek onların üstesinden gelmesi için yardım edin.

Çocuğunuzla oyun oynayın. Oyun, hayata hazırlanmak demektir. Adeta yaşamın bir provasıdır. Oyun yoluyla ona model olun.

Çocuğunuz doğum öncesi zamandan beri sizden gelen her mesajı kaydediyor. Sonra da zamanı gelince problem çözmek üzere, çıkarıyor. Çocuğunuzun yaşamın ilk yıllarında nelere maruz kaldığına dikkat edin.

İstemediği her şeye itiraz etme iznini verin.

Günümüzde gelişen teknoloji ya da sosyal yaşam, anne babalığı da otomatik olarak geliştirmedi ne yazık ki. Bazı anne babalar ya da toplumdaki yetişkinler, halen, çocukların güçsüzlüğünü kendileri için bir fırsat olarak kullanmaya devam ediyorlar. Siz çocuğunuzu kendini yöneten, kararlı biri olması için yetiştirmeye devam edin, daha büyük bir güvenceniz olamaz çünkü…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 89