SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

ÇOCUKLARINIZA GÜVEN VERİN


 Anne-babalar ve diğer ebeveynler  olarak çocuklarınızın mutlu, sağlıklı, başarılı, saygın insanlar olarak yaşamalarını istediğinizi düşünebiliriz değil mi? Onlar için hayalleriniz var, planlarınız var, çabalarınız var… “Ben istiyorum ki” diye başlayan cümleler kurarsınız çocuklarınız hakkında. “Ben onun daha düzenli olmasını istiyorum, ben iyi bir üniversite kazanmasını istiyorum, ben başarılı olmasını istiyorum, ben kitap okumasını istiyorum, ben sakin bir çocuk olmasını istiyorum, ben akıllıca davransın istiyorum…”
Bu ifadeler sorun olmazdı eğer sizin isteklerinizle çocuğunuzun istekleri, yetenekleri ve yapısal özellikleri uyumlu olsaydı. Ama siz doktor olmasını isterken o müzisyen olmak isterse ne olacak? Siz öğretmen olmasını isterken o turizmci olmak isterse ne olacak? 
Yetişkinlerle terapide “hayal kırıklığı, reddedilme, suçluluk” duygularıyla çalışırken, çoğu zaman ebeveynlerin yüklediği mesajların insanları nasıl içten içe, bir tahta kurdu gibi kemirdiğini görüyorum. Bırak çocukluğu, yetişkin yaşında bile, oğluna “o kızla evlenirsen sana sütümü helal etmem” diyenler mi, kızına “o adamla evlenirsen bir daha yüzümü göremezsin” tehdidi savuranlar mı! Kendi düşünce ve duygularını çocukları üzerinden tatmin etmek isteyen, ihtiraslı anneler bunlar. Evet, balar da var ama ne yazık ki, daha fazla anneler tarafından yapılıyor bu suistimal, yarım kalmış  hayallerini çocuklarının gerçekleştirmesini isteyen ama bunun farkında olmayıp, “her şey onun iyiliği için” diye kendini savunan anneler. Hem erkek hem kız çocuğunu yetiştiren aynı anneler…
Bir insan, yetişkin bir insanın kararlarına, arzularına saygı duymuyorsa ve yönlendirmeye kalkıyorsa o ilişki bağımlıdır. Bağımlılık sadece sigaraya, uyuşturucuya olmaz, birisinden vazgeçememek, onu kendi hayatına uğurlayamamak da bağımlılıktır. Çocuğuna bağımsızca büyütemeyen anne babalar, onların gelecekteki hayatlarını riske atarlar. Bu yüzden, çocuklarınıza karşı sabırlı olun. Onlara kulak verin, hissetmeye çalışın. Bunu yapamıyorsanız kendiniz için yardım alın ama bedelini çocuğunuza ödetmeyin. 
Çocuklarımız bizden saygı ister, sevgi ister. En çok da onların varlığından sevinç duymamızı, değer vermemizi ister.
Siz, çok başarılı olduğu söylenen ama her hastasını aşağılayan, bağıran, hakaret eden bir doktora gitmek ister misiniz?
Siz, çocuğunuzu döveceğini ve sınıftan atacağını bilseniz, “çok iyi matematikçi” diye o  öğretmende okumasını ister misiniz?
Bakın, ülkemiz her geçen gün tedirginlikle, kaygıyla yaşadığımız bir hale getirilmek isteniyor. Bu durumda da çocuklarınızı rahatlatacak olan, güven verecek olan sizlersiniz. Onlara sade bir şekilde bilgi verin, sorularına açıkça cevap verin ve “ben buradayım, seni koruyabilirim” şeklinde konuşun. 
Birbirimize saygı ve güven duymaktan daha iyi bir seçeneğimiz yok.


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 719